Zöld hulladék helyett zöld javak

Sirkó Zoltán, a Rotary sétányt megálmodó, kivitelező és fenntartó kertészmérnök arra kér, hogy változtassuk meg a szemléletmódunkat, ezzel csökkentve a környezetszennyezést.

Egy érdekes jelenségre hívta fel a figyelmünket a kertészmérnök. A Rotary sétányon mutatta meg nekünk azt a levélkupacot, amelyet már a régi szokások szerint gondosan összegyűjtöttek, ám még nem szállítottak el. A levelek picit megáztak, majd elkezdtek komposztálódni -ami hőleadással jár- így a kupac körül a párás levegő gőzölgött.

A városokban keletkezett zöldhulladékot nem lenne szükséges a zöld kukákba vagy – ami még rosszabb – nylonzsákokba tennünk és elszállíttatnunk, javasolja a kertészmérnök, helyette célszerűbb lenne helyben komposztálni azt. A levágott fű, a konyhai zöldségek héja, a karácsonyfa és a falevelek is bekerülhetnének a komposztálónkba, hogy aztán néhány hónap múlva tápláló humusszá alakuljanak. Ehhez nem is kell nagy erőfeszítés, elég néha megforgatni azt.

Érthető, ha a gyepes területekről összegyűjtjük a faleveleket, hiszen a fű begombásodna és kipusztulna alatta, viszont virágágyások esetében az akár helyben komposztált falevelek csak javítanák a talaj szerkezetét.

Televényes talajszerkezetnek nevezzük azt a típusú talajt, ami az erdőket is borítja. Mivel az erdőkben senki sem gereblyézi össze a faleveleket, így azok helyben komposztálódnak, ezáltal a talaj laza, puha szerkezetű lesz és tápanyagban gazdag. Mi is elérhetjük, hogy a virágágyásaink talaja televényes szerkezetű legyen, ehhez arra van szükség, hogy lehetőleg ne lépjünk rá, mert ezzel tömörödik, romlik a vízáteresztő képessége, illetve arra, hogy minden évben humusszal tápláljuk azt.

Egyébként is célszerű átgondolnunk a gyepek, pázsitok szerepét az életünkben – mondta a kertészmérnök – mert rengeteg energiát vesz el a fenntartásuk és nem is adnak hozzá semmit a biodiverzitáshoz, márpedig egy szép kert jó, ha minél többféle állatnak otthont ad. Egy nordic walking pályán érthető, ha ragaszkodunk a pázsithoz, de nem biztos, hogy minden család kertjében ennek kellene dominálnia. Rekreációs térnek nevezzük azt a helyet, ahol szívesen feltöltődünk, de ez nem kell, hogy mindenképp többszáz négyzetméter nyírt gyepfelület legyen.

A politikusoktól is kér valami fontosat Sirkó Zoltán, sürgetné, hogy nyugat-európai mintára nálunk is kerüljön ki a hulladéktörvény hatálya alól a zöldhulladék, hiszen ez nem is hulladék, hanem kincs – mondta. Javasolta azt is, hogy felejtsük el a zöldhulladék kifejezést, hiszen az megpecsételi a falevelek sorsát is, helyette hívjuk őket inkább zöld javaknak és használjuk őket helyben.

avarbiodiverzitásHódmezővásárhelyRotary sétánySirkó Zoltántelevényes szerkezetVásárhelyvásárhelyi hírekZöld Javakzöldhulladék