Vörös kányák a hódmezővásárhelyi szeméttelepen

A Dél-Alföldön az elmúlt 8-10 évben lett gyakoribb a vörös kánya (Milvus milvus), előtte csak ritkán észlelték ezt a fajt ezen a tájegységen. A szeméttelep azért lehet érdekes a kányáknak, mert az ottani sirálycsapattól elcsenik az eleségüket, illetve a környékbeli rágcsálók is táplálékul szolgálnak nekik. Fotók: Gyarmati Gábor.

Fokozottan védett madár, a legtöbb vörös kánya Nyugat Európában költ, de Észak-Afrikában is előfordul. Elterjedési területének északi részén főként vonuló. Vonulása rövidtávú.

Az 1970-es évekre teljesen eltűnt a hazai faunából, majd az 1990-es években újra megjelent Magyarországon. Vonuláskor egyesével az ország bármely területén feltűnhet. Dél-Magyarországon van olyan ismert telelőterülete, ahol több példány is összegyűlt.

A vörös kánya fészkeit – hasonlóan a barna kányáéhoz – szeméttel díszíti, így papírdarabok, nejlonok, rongyok is előfordulnak benne.

Táplálékául szolgál a mezei pocok, hörcsög, cickány, gyík, de akár a halak is. Télen dögöt is fogyaszt.

A vörös kánya hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 ezer forint. Leginkább a dúvadirtáshoz használt mérgek veszélyeztetik.

Dél-AlföldHódmezővásárhelymadarakszeméttelepVásárhelyvásárhelyi hírekVörös kánya