A kormány honlapján megjelent az a tervezetet, amely a „harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokat tartalmazza”. A tervezet a vendégmunkások jogállásával, tartózkodásának feltételeivel foglalkozik, de a 174 oldalas munkaanyagban egy új, fizetős letelepedési program terve is megjelenik.
A Magyar Hang által észrevett anyag kimondja, hogy a 3. országbeli (tehát nem európai uniós és nem EGT-tagállamból érkező) állampolgár két évre érvényes vendégbefektetői vízumot igényelhet, ha három hónapon belül 250 ezer és egymillió euró közötti összeget fizet be különböző jogcímeken és projektekbe (körülbelül 90 millió forinttól 390 millió forintig). Ezekből a feltételekből kell egyet teljesítenie:
- legalább 250 ezer euró értékben kell vásároljon egy jegybank által akkreditált ingatlanalap befektetési jegyeiből
- legalább 500 ezer euró értékben kell tulajdonjogot szerezzen egy tehermentes magyarországi ingatlanban, melyet aztán vagy a befektető vagy hozzátartozói legalább öt éven át megtartanak
- egymillió euró értékben kell adományt nyújtson valamelyik „közfeladatot ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítvány” által fenntartott főiskolának vagy egyetemnek.
A vásárló két éven belül 10 évre szóló tartózkodási engedélyt kaphat, amit aztán újabb 10 évvel hosszabbíthatnak meg.
A 2013-ban bevezetett letelepedési kötvényprogramban közel 20 ezer fő szerzett kötvényvásárlással letelepedési vagy tartózkodási engedélyt Magyarországon, közel 1,3 milliárd euró értékben. Ám az állam hasznát off-shore hétterű, a kormány és a befektetők közé „beiktatott” cégek fölözték le, és ennek következtében végső soron a magyar államot mintegy 30 milliárd forintos kár érte.