Virágvasárnap szentelik a Szent István templom új oltárát

A régi oltárt eredetileg is ideiglenes megoldásnak szánták, az új, mely felállítását ma kezdték, jobban illik a szentélyhez. A város kétszázezer forinttal járul hozzá, a hívek eddig másfél milliót adakoztak rá. Virágvasárnap szentelik fel.

Kétszázezer forintos támogatást szavazott meg a közgyűlés a Szent István templom oltárának felújítására, másfél milliót pedig a hívek adtak össze, hogy az ötven éven át használt ideiglenes fa oltár helyébe új kerüljön. Az előbbi nem csak nem illett a szentélyhez, de a fáját a szú is alaposan kikezdte.

Az új oltárt és a felolvasó állványt ma kezdték felállítani és összeszerelni a régi helyén. Az oltárba ereklyéket (két kora keresztény vértanú 1700 éves csontmaradványait, a régi oltárkövet és a régi ereklyét), illetve egy időkapszulát (benne a tegnapi újságokat, a ma használatos aprópénz és az oltár készítésének történetét) is elhelyezett Bajnai István kanonok-plébános.

Bajnai István kanonok-plébános az időkapszulával

– Sok vásárhelyi nem tudja, hogy ezek a fa tárgyak eredetileg annak a szószéknek a darabjai, mely annak idején ebben a templomban is volt. Erre ment fel a plébános, a káplán, hogy onnan hirdessék Isten igéjét. Ezt a szószéket a II. Vatikáni Zsinat alkotta liturgikus megújulás szellemében bontották el, s vásárhelyi fából készült elemeiből készült el fél évszázada az oltár és a felolvasó állvány, ideiglenes megoldásként. Ötven esztendeje – mondta a kanonok-plébános. Hozzátette: az új oltár létesítését a gyülekezettel is egyeztette. A terveket ő rajzolta meg.

A két kora keresztény vértanú szent csontmaradványai ereklyeként kerültek az új oltárba

A templomot egyébként ötven éve szentelték, mert építése után csak megáldották.

Tóth Mihály mártélyi kőfaragó mester, az új oltár készítője elmondta, korábban a mindszenti templomba már készített az oltárhoz darabokat, de ez az oltár az első amit elkészített. Német 10 négyzetméternyi mészkőből készítették el, vágták méretre, csiszolták le és gravírozták.

Már az készítése sem kis munka volt, de még nagyobb a súlyos darabok a templomba való szállítása. Mártélyon utánfutóra került, de a Szent István templomba már kézi erővel vitték be, kivéve az oltár majdani lapját. A 6 mázsás darabot a tervek szerint holnap daruval emelik a lépcsősor felett templomajtóhoz, onnan pedig molnárkocsin toljak el a szentélyig, s onnan kézi erővel emelik a lépcsőkön át a szentély szintjére.

Az oltár érdekessége, melyet mindenki láthat is, hogy a hívek feletti részén egy őskori, nagy méretű kagyló látható.

Az oltárt – mely előtt nem lesz dobogó, hanem azt a szentélypadló szintjére állítják, hogy a miséző pap és a hívek a jelenleginél közelebb kerüljenek egymáshoz – virágvasárnap szentelik fel.

HódmezővásárhelyoltárSzent István templomvásárhelyi hírek