„Vilmus” körte, „gránált alma”: Megyénkben is találtak kétes eredetű csemetéket

Rossz feliratokkal, tűző napon, gyökér nélkül, azonosíthatatlan helyről származó gyümölcsfákat találtak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal előzetes felderítést követően múlt héten két helyszínen tartott ellenőrzést, többek között Csongrád megyében, olvastuk a hivatal honlapján. Az akció során összesen 2000 gyümölcsfaoltvány megsemmisítését rendelték el. Az árusított növények közt alma, körte, kajszi, őszibarack, szilva, cseresznye, naspolya, gránátalma, ribizli, köszméte, málna és szeder is szerepelt. Az illegális tevékenységet tetézte, hogy az eladó nem rendelkezett növényegészségügyi regisztrációs számmal, a növények tekintetében pedig hiányzott a származást igazoló dokumentum és az egyedi hatósági címke is.

Érdemes tudni, ha csemetét vásárolunk, a termékeknél

  • meg kell nevezni az árusítóhelyet
  • kötelező megadni a növényegészségügyi regisztrációs számot (ez igazolja, hogy a hely, ahol tárolják, növényegészségügyi szempontból megfelelő)
  • a szaporítóanyagokra egyedi hatósági címkét kell elhelyezni, ami egyben a növényútlevél funkcióját is betölti
  • hiteles dokumentummal kell igazolni a növények származását.

A mostani ellenőrzés során bizonyára egy nem szakmabelinek is feltűnt volna, hogy valami nincs rendben. A szaporítóanyagok többségén csupán színes képek ábrázolták a fajtát, az almaoltványon folyton termő málna fotója szerepelt, a Vilmos körte megnevezést „Vilmus” néven rótták fel egy vonalas lapra, a növények elenyésző gyökérmennyiséggel, a tűző napon, esetenként kivirágozva várták a vásárlókat.

A hivatal mindenkinek arra hívja fel a figyelmét: az olcsó nem biztos, hogy a jó választás, csak hatóságilag ellenőrzött helyekről vásároljunk.

gyümölcsfaoltványNÉBIH