Például koronavírus miatti halottak hírét keltették már akkor, mikor még meg sem jelent a vírus Magyarországon. A rendőrség szerint az olykor több százezer nézőt is elérő kamuhír-portálok a hirdetési bevétel miatt csinálták.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) Kiberbűnözés Elleni Főosztálya több nyomozást indított közveszéllyel fenyegetés miatt olyanok ellen, akik álhíreket terjesztettek általában szenzációhajhász címekkel tálalva a koronavírusról. Például, hogy Magyarországon már januárban több magyar állampolgárságú ember fertőződött meg a kínai eredetű koronavírussal és halt meg a fertőzés miatt, holott ekkor a járvány még nem jelent meg hazánkban.
Ennek keretében tartottak házkutatást mások mellett a Hódmezővásárhelytől autóval egy órányira lévő, Békés megyei Battonyán is, ahol informatikai eszközöket foglaltak le a rendőrök – írja a Police.hu. Az eljárás során egy férfit gyanúsítottként hallgattak ki, aki a továbbiakban szabadlábon védekezik.
Mint írják: sikerült feltárniuk több tucat kamuportált, és a hozzájuk tartozó Facebook-oldalakat, ahol megosztották az álhíreket, amelyek olykor több százezer emberhez is eljutottak. A hálózathoz tartozó oldalak szerkesztőinek az volt a célja, hogy az álhírek minél szélesebb körben terjedjenek és a kattintásszám után minél nagyobb hirdetési bevételre tegyenek szert. (Itt vélhetően a Google automatikus hirdetéskiszolgáló rendszeréről lehet szó, nem arról, hogy nagy cégek ilyen oldalakon hirdetnek értelemszerűen.)