Vásárhelynél sokkal nagyobb városban is „nyírnak füvet” bárányokkal (VIDEÓVAL)

2020 nyarán igen nagy visszhangot váltott ki, országosan is, hogy a hódmezővásárhelyi önkormányzat a Zöld Vásárhely Program kísérleti projekt keretében egy 4200 m2-es terület kaszálását végezte el a város racka juhokkal.

Talán a bűz vagy az úgymond visszamaradott technika miatt háborogtak az ellenzők, nem tudni. Pedig, bár fura, de nem szokatlan ez a technika másutt sem.

És most nem kis falukra, vagy Vásárhely nagyságú úgymond kisebb városokra gondolunk, hanem mondjuk Bécsre, ahol a Duna-sziget ökoszisztémáját óvják többek között bárányokkal.

A fűnyírást májustól novemberig oldják meg az állatok segítségével. A bárányok, a beszámolók szerint, tavaly 14 hektárt legeltek le. A mérések szerint ráadásul sokkal több rovarfaj látogat a területekre, mint amennyi a gépi nyírású rétekre megy.

Nem pusztán a „bio-fűnyírás” az egyetlen olyan lépés, amely óvja a klímát Bécsben (amely város egyébként elég sok lépést tesz ennek érdekében). Ugyanis a Duna-sziget zöldebbé tétele egy EU-projekt része. A felmelegedés negatív hatásait próbálják meg a Duna-sziget átalakításával ellensúlyozni az osztrák fővárosban. Ennek keretében többek között:

  • a már meglévő két tavat felfrissítik és újabb két tavat hoznak létre mellette, a tavak vízkészletét szélturbinák segítségével frissítik majd;
  • kiépítenek három kertet, melyben a növények fejlődési szakaszait lehet majd vizsgálni, őshonos fákat és cserjéket telepítenek ide (pl. madárberkenye, sajmeggy, szelídgesztenye);
  • kibővítik a zöldfelületet, ülő- és fekvőalkalmatosságokat helyeznek el.

Az új lépésekkel várhatóan csökkenni fog a sziget gondozásakor kibocsátott szén-dioxid mennyisége és a ráfordított energia, illetve reményeik szerint javul majd a terület mikroklímája, írják.

Forrás: Telex

bárányBécsbiofűnyíró