A ma délután a városi ifjúsági klubban kezdődő elődöntő legjobbjai vesznek majd részt a március 17-i döntőn.
Izgultak a versmondó gyerekek és felnőttek a mai, második elődöntőn, pedig nem sok okuk volt rá, hiszen a zsűri: Rárósi Anita színésznő és Gömöri Krisztián színész, valamint Diószegi Szabó Pál költő, a zsűri elnöke értőn hallgatta a produkciókat, az egy szabadon választott Petőfi verset, illetve egy másik szintén szabadon választott költeményt. Az utóbbiak skálája a klasszikusoktól, a gyermekverseken át egészen a kortárs vásárhelyi költő: Arany-Tóth Katalin: Tavasz című verséig terjedt.
– A bírálatnál sokfajta szempont keveredik a zsűri összetételéből adódóan. Van aki az előadásmódot, s annak színpadi fajtáit értékeli, én inkább a prozódiát, a kiejtést figyelem, ugyanis nagyon sokszor tapasztalható, hogy hangsúlyozás nélkül, a szavak közti szünetet be nem tartva beszélnek a gyerekek – mondta Diószegi Szabó Pál költő. A zsűri elnöke szerint egy ilyen verseny azért is, jó, hogy minél hamarabb maga a kis versenyző is szembesüljön azzal, hogyan tud szebben beszélni, szebben szavalni. – – A legfontosabb szempont, hogy a vers menyire illik a szavaló személyéhez. Az általános iskolásokhoz nyilván nem a létösszegző filozófiai versek valók. És az is szempont, hogy Petőfi nőkhöz írt szerelmes verseinél furán hat, ha azt egy nő (kislány) mondja azt el. És az is fontos, hogy a versmondó hatni tudjon ránk a zsűrire – tette hozzá.
Gál Boglárkától, a 36. Petőfi szavalóversenyt rendező Bessenyei Ferenc Művelődési Központ igazgatójától megtudtuk, hogy a erre, ebben az esztendőben összesen 57-en neveztek a gyerekektől a felnőttekig.
A nagyszámú jelentkező, s a fejenként két vers előadása miatt az elődöntőt két nap rendezték meg, a mai volt a második.
A döntő március 17-én délután 5-kor kezdődik a városháza dísztermében.