Jelenleg a Metrimed Magyarországon az elsőként beültetett csípőprotéziseknél a második, a revíziós vagyis cserére szoruló csípőprotéziseknél pedig piacvezető cég – jelentette ki a VG-nek Blaskovics Gábor, a hódmezővásárhelyi Metrimed Orvosi Műszergyártó Kft. ügyvezető igazgatója.
Tavaly 275 millió forint árbevételt könyvelt el a 2020-as 316 millió forint után az a hazai orvostechnika eszközpiacon 32 éve jelenlévő családi vállalkozás, ami főleg csípő- és térdprotézisekre specializálódott. Jellemzően a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott betegek 30 százaléka a hazai gyártó által készített csípő-és térdprotézisekkel él – fejtette ki Blaskovics.
A vállalkozás érzi, hogy az elektív (előre tervezett) műtétek beindultak a kórházakban, de még messze nem rendelnek annyi orvostechnikai eszközt, mint a pandémia kitörése előtt. Az állami kórházak 2020-ban és 2021-ben nagyságrendileg 1500 darab Metrimed által gyártott csípő- és térdprotézist rendeltek meg, a pandémia előtt pedig 3000 darab a csípő- és térdprotézist biztosítottak a fekvőbetegellátók számára.
A hazai fekvőbetegellátásban huszonhárom állami és 5-6 magánkórházzal állnak szerződésben – mondta az ügyvezető.
A tavaly felhalmozódott több mint 35 milliárd forintos kórházi adósság a hódmezővásárhelyi céget is érintette, körülbelül 100 milliós nagyságrendben tartoztak a Metrimednek is fekvőbetegellátók. Az igazgató közölte, a 30 alkalmazott fizetését úgy tudták biztosítani, hogy a cég nyereségét fordították a bérekre. Ugyanakkor ehhez már hozzászoktak, közel tíz éve úgy tervezik az évet, hogy minden évben hónapról hónapra halmozódik a kifizetetlen számlák száma, amit év végén végül rendeznek.
Évente jellemzően összesen 3000-3500 csípő- és térdprotézis gyárt a cég.