Vásárhelyen eddig is voltak trollok, most egy jóságos is érkezik majd

Vásárhelyen eddig is voltak trollok, most egy jóságos is érkezik majd

Márki-Zay Péter beszélgetett Thomas Dambo recycle-artist-tal, azaz újrahasznosító művésszel csütörtök délután teltház előtt a könyvtárban. A dán művész Vásárhelyen is alkot majd, ha minden összejön.

A polgármester elmesélte, hogy családjának egyik tagja Dániában él, és látogatásaik során több óriásszoborral is találkoztak, amelyek érdekessége, hogy trollokat ábrázolnak és újrahasznosított anyagból készülnek, a helyi közösség segítségével. A megalkotójuk Thomas Dambo, dán recycle artist, azaz újrahasznosító művész, akinek az elmúlt 11 évben 17 országban 150 alkotása található. Ezeket itt tekinthetik meg.

Dambo bemutatkozásában elmesélte, hogy kisgyerek kora óta érdekli az újrahasznosítás, de az önkifejezését előbb rap-zenészként majd graffitizéssel valósította meg. Mikor egy barátja 80 millió forintnak megfelelő összegű büntetést kapott a graffitik miatt, elgondolkodott, hogy olyan utat kellene választania, amit nem büntetnek. Ekkor kezdett el hulladékanyagok felhasználásával madárodúkat készíteni. ADHD-jának köszönheti művésznevét is, a hiperaktivitása miatt kezdték Dambo-nak szólítani barátai, és vélhetően ennek köszönheti azt is, hogy a madárodúk készítésével sem állt meg pár darabnál, hanem hatezer darab különböző madárodút készített. Volt, hogy egy óriási fára mintegy száz darabot helyezett el, és számos koppenhágai gyönyörködhetett a különböző formájú, alakú madárodú látványában. Ekkor jött rá arra, hogy „ha valamivel szebbé tesszük a világot, akkor a világ hálás lesz nekünk”.

Számos érdekes projektet valósított meg, ezekből párat meg is mutatott az érdeklődőknek. Egyik ilyen projektje a Happy Wall, vagy Boldog Fal, amely egy 4 méter magas, 36 méter széles építmény, Koppenhága egyik legforgalmasabb terén állították fel – az alapanyagokat egy ideiglenes lelátó kidobásra ítélt farostlemezei alkották. A Happy Wall mozgatható, elfordítható, színes elemeivel a járókelők szívesen játszottak, szavakat, mondatokat vagy ábrákat raktak ki. A művészhez eljutott fotók alapján volt kisvállalkozó, aki minden reggel saját cégének reklámozására használta a falat, de volt, aki a Happy Wall segítségével kérte meg kedvese kezét.

A troll-szobrokat 11 éve kezdte el építeni. A mitikus lények kedvesek, fordított tükröt tartanak az embereknek. Dambo szobrai jóságosak, szeretik a természetet, az erdőt, félnek az autóktól, Dambo azt mondja, a trollok a növények és állatok ki nem mondott szavait jelképezik. Sokat gondolkodik azon, mit mondanának a növények vagy állatok az emberekről, az emberek viselkedéséről, ha beszélni tudnának. Úgy sejti, hogy varázslatról beszélnének, és talán kicsit tartanak is az embertől. „Az én történeteimben az ember a rossz, a gonosz szereplő, hiszen mi vagyunk azok, akik leuraljuk a természetet és kizsákmányoljuk forrásainkat. A trolljaim jók. A történeteimben pedig jó tréfa ezt a „fordított” világot megmutatni” – utalt arra a művész, hogy a skandináv kultúrákban a trollok többnyire negatív szereplők.

Dambo könyveket is írt a trollokról, ezekben a történetekben is népszerűsíti filozófiáját, miszerint minden értékes, a régi, használt, kidobásra ítélt tárgyak is, nem értéktelenebbek, mint a vadonatúj dolgok. A művész szerint a szemét kincs, ezt próbálja megmutatni a világnak. A könyveinek érdekessége, hogy a külső borító belső oldalán egy térkép is található, amin a világ trolljainak elhelyezkedését láthatjuk.

A trollkeresés egyébként világméretűvé nőtte ki magát és egy online felületet is biztosítanak hozzá. Merthogy a szobrait titkos helyszínekre telepíti, amelyekhez rejtvények megoldásával lehet eljutni. A trolljait keresni kell, ezzel kicsit arra is buzdítja a szoborra kíváncsiakat, hogy több időt töltsenek a természetben. Az installációk helyi hulladékból készülnek, helyi önkéntesek segítségével. A szobrok fejét mindig a dán stúdiójában készíti el, ahol 21 önkéntes segíti munkáját.

A trollok felkerültek a Time magazin 2025-ös A világ legcsodálatosabb helyei listájára, ahol azt írják, hogy becslések szerint a szobrokat (természetesen nem az összeset) már 6 milliónyian megnézték. Dambo ennél szerényebb, ő 5 millió szemlélőről számol be.

Azt meséli, hogy a 17 országban a 150 szobor telepítésének mindegyike valódi eseménnyé nőtte ki magát, összesen mintegy 30 ezer önkéntes segítette munkáját.

Szobrainak hatása egyértelműen növeli az adott helyszín turizmusát, hiszen a trollkeresés valódi mozgalommá fejlődött. A titkos helyszín tovább növeli a turisták számát, ahogyan fogalmaz Dambo: a titkok arra késztetik az embereket, hogy megfejtsék őket. De vitathatatlan a hatása a környezettudatosságra is, bár ez nem egy mérhető szám. Viszont az installációk telepítése során a művész szívesen tart előadásokat, már több mint 150 iskolában is megfordult, hogy megmutassa: a szemétből is lehet értéket gyártani. Azt vallja, hogy a szemét, amibe a Föld lassan belefullad, valójában kincs.

Alkotásaival reméli, hogy reményt ad.

Dambo környezettudatos filozófiája nemcsak műveiben, hanem a mindennapjaiban is érvényesül. Feleségével ikreket nevelnek, ha csak tehetik, nem vásárolnak új dolgokat, és mindent megpróbálnak újra felhasználni.

Márki-Zay Péter polgármester nem titkoltan azért hívta meg városunkba a dán művészt, hogy Vásárhelyen is alkosson egy trollt. Csütörtökön több helyszínt is meglátogattak, amelyek közül több is nagyon inspirálóan hatott Dambo-ra. A kiválasztott helyszín azonban, mint minden troll esetében, titok. A polgármester annyit elárult, hogy mindenképpen olyan helyszínben gondolkodnak, ahol tudnak vigyázni majd az installációra.

Thomas Dambo egyébként egy trollmesekönyvet illetve egy eddigi műveit ábrázoló könyvet a város könyvtárának adományozott, így ott is meg lehet tekinteni műveit.

HódmezővásárhelyMárki-Zay PéterThomas DambotrollszoborVásárhelyvásárhelyi hírek