Vármegyéből is megárt a sok. A kormány szerint legalábbis.
Egy pénteken este megjelent kormányrendeletben rögzítették, hogy a Modern Városok Program megvalósításáról szóló jogszabályban „a ’vármegyei jogú’ szövegrészek helyébe a ’megyei jogú’ szöveg lép” – szúrta ki a hvg.hu.
Az rejtély, hogy miért döntött így a kabinet. Csak a rendelet indoklásából lehet majd megtudni, arra pedig még várni kell. Az mégis kikövetkeztethető ez alapján, hogy a megyei jogú városokat nem fogják hivatalosan vármegyei jogú városoknak nevezni.
Magyarországon huszonöt megyei jogú város van: Baja, Békéscsaba, Debrecen, Dunaújváros, Eger, Érd, Esztergom, Győr, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Pécs, Salgótarján, Sopron, Szeged, Székesfehérvár, Szekszárd, Szolnok, Szombathely, Tatabánya, Veszprém, Zalaegerszeg. Közülük tizennyolc vármegyeszékhely.
Az Alaptörvény 2022 nyarán módosult úgy, hogy a megye helyett a vármegye elnevezést állították vissza.
Egyelőre a vásárhelyi kórház, pontosabban a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ sem módosította elnevezését vármegyei intézménnyé. Vagyis erről nem tanúskodik az ellátóhely hivatalos honlapja, és az Országos Kórházi Főigazgatóságnál megyeiként emlegetik a kórházat.