Vásárhely anno: kórházba került a városházi sikkasztó

Majd száz esztendeje egy négy éve tartó városházi sikkasztás fejleményei tartották izgalomban a korabeli vásárhelyi sajtó olvasóit. A tettes marólúgot ivott, hogy meghaljon, de túlélte az öngyilkossági kísérletet. Kép: Fortepan.hu.

Az ügy 1928 januárjában robbant ki, amikor a Vásárhelyi Friss Újság megírta, hogy öngyilkossági kísérletet követett egy Técsi Sándorné tisztviselőnő, aki a város VIII. ügyosztályén dolgozott írnoknőként, s akiről kiderült, hogy az iparigazolványok kiállítása után beszedendő 10-10 pengős illetéket nem a város házipénztárába fizettet be, hanem maga vette át, majd a saját céljaira fordította. Csakhogy az ügyosztálynál rovancsot tartottak volna, mely miatt Técsiné – Nagy Sándor utcai lakásán marólúggal akarta megmérgezni magát, s emiatt bekerült a városi kórházba.

Ezzel a cikkel robbant ki a városházi sikkasztási ügy – 1928 januárjában

A sajtó azt is megírta, hogy – bár az ügy kirobbanásakor még nem lehetett tudni- , mekkora összeget sikkasztott el, azt azonban igen, hogy az ügy miatt a város egyetlen más közegét sem terheli felelősség.

A Vásárhelyi Friss Újság nyomon követte az ügy fejleményeit, már csak azért is, mert a történtek nagy visszhangot keltettek a városban. Técsiné – akinek nevét annak idején teljes egészében kiírták a lapok – módszerére is fény derült, azaz az iparigazolványok kiállításakor átvett 9 pengő 28 fillér (pontosították az összeget) utáni – nem létező – nyugtáról a feletteseinek azt mondta, hogy azok az ügy iratai között vannak. Az ellenőrzést azzal nehezítette meg, hogy az ügyek aktáit nem iktatta, hanem egyszerűen félretette.

Az ügyben egyénként – a házi vizsgálat befejezése után – a város büntetőfeljelentést is tett. A vizsgálat azt is megállapította, hogy Técsiné két alkalommal az ügyfeleket is megkopasztotta, ugyanis két iparigazolvány kiállítását igencsak drágán mérte, darabonként 50 pengőt gombolt le a mit sem sejtő ügyfelektől. (Vélhetően akkor éppen nagyobb összegre volt szüksége.)

A befejezett városházi vizsgálat megállapította, hogy az írnoknő 4 esztendő alatt mintegy 200 alkalommal élt vissza felettesei bizalmával, s minden második, harmadik iparigazolvány díját megtartotta magának.

Néhány nappal az öngyilkossági kísérlet után, egy szombat este Técsinét kiengedték a kórházból – folytatta a történet körülményeinek tisztázását a lap. Mely városházi forrásaitól megtudta, hogy Técsiné nem 2000, hanem majdnem 3000 pengőt sikkasztott el. Ami azért is szép összeg volt annak idején, mert József Attila még azon busonkodott, hogy hiába lett 32 éves, havi 200 sosem telt neki.

Técsiné sorsáról később újabb tudósításra nem bukkantunk, a szenzációt hamarosan egy újabb városi szenzáció váltotta fel.

iparigazolványmarólúgöngyilkosságsikkasztásvárosháza