Vásárhely Anno: gyilkos hideg pusztított száz éve

Farkascsorda riogatta az alföldi tanyavilágban élőket és fagyhalált halt Szabó István Görbe utcai lakos – száz évvel ezelőtt. Kép: Fortepan / Urbán Tamás.

Ma már szinte elképzelhetetlen, ami száz éve a mindennapok része volt, vagyis hogy télen nem csak hó, de időnként nagyon-nagy hideg is volt az Alföld Vásárhelyt is magába foglaló déli részén.

Ennek az egyik jele, hogy 1925 januárjában megírta a Vásárhelyi Friss Újság, hogy farkascsordákat vettek észre a Békés megyei Kondoros tanyavilágában. Azt írták, hogy a harminc-negyven tagból álló csorda kószál a tanyák körül és veszélyeztették a lakosság életbiztonságát. „Kondoros község környékén három ilyen csordát is láttak a község lakói” – írta a lap azzal, hogy irtóhadjáratot terveztek a veszedelmes bestiák ellen. Néhány lapszámmal később megnyugtatták a vásárhelyieket hogy a farkascsorda elkerülte a vásárhelyi tanyavilágot.

Azonban nem kerülte el a tragédia. A lap beszámolt arról, hogy fagyhalált halt a Görbe utca 55. szám alatt élő Szabó István süketnéma béres, gazdája, Nagy Lajos tanyáján.

A korabeli tudósítás szerint a halálakor 36 éves Szabó István süketnémaként született, nehezen kapott munkát és ezért bánatában szívesen keresett vigasztalást egy kis italfélében. A családja meglepetésére advent előtti szombaton hazament a tanyáról a Görbe utcai szülői házba, ahol gyorsan kiderült, hogy keze lába feketére fagyott és üszkösödni kezdett. Susán népszerű orvosa dr. Sisa István megvizsgálta és megállapította, hogy a rendkívül súlyos sebeket a fagy okozta, s azok el is fertőződtek. Ráadásul a legkínosabb fertőző betegség, a farkasgörcs tört rá.

A süketnéma béres már a vizsgálat másnapján – irtózatos kínok közt – meghalt, anélkül, hogy felvilágosítást tudott volna adni hogyan is érte a végzetes szerencsétlenség. Ennek felderítésére a rendőrség indított vizsgálatot…

Hogy mire jutottak, arról nem találtunk később beszámolót.

annofagyfagyhalálhidegHódmezővásárhelyszáz éveVásárhelyvásárhelyi hírek