Változtat a földgáz számlázásán az MVM

A gázfogyasztók jelentős része a kettős árrendszer bevezetése óta nagyon nem tudott kibékülni azzal, hogy nem értette az MVM számlázási rendszerét. A gyakorlatban egy melegebb hónapban adott mennyiségű gázért többet fizettek, mint egy hidegebb hónapban. Ezt próbálja orvosolni az új rendszer, de a szakértők szerint a felhasználók ugyanúgy nem fogják érteni a számlát.

„Kivették az egész számlázás lelkét, jelesül azt, hogy a kedvezményes mennyiség kövesse az aktuális időjárást”

– mondta el az Infostartnak Ribárszki Anna, az immáron 110 ezres, a gázszámla-anomáliákkal foglalkozó és egyben segítő Facebook-csoport alapítója. 2022-ben az MVM nem azt kommunikálta, hogy a fogyasztási görbe egy dinamikusan változó dolog, és pont úgy változik, ahogy az időjárás: ha melegebb van és kevesebbet fűtünk, akkor az éves elosztásban kevesebb kedvezményes gázt jár, ha hidegebb, és többet, akkor több.

Ribárszki úgy fogalmazott, hogy ehelyett “kikerült egy táblázat, félreérthető szöveggel, amiből az emberek azt hitték, hogy ez egy kőbe vésett dolog, annyi jár egy-egy hónapra, és kész”. Pedig a gyakorlatban az elmúlt két évben a számlázás követte az időjárást. Tavaly szeptemberben, amikor végig meleg volt, és praktikusan nem kellett fűteni, csak 18-19 köbméter gáz járt egy hónapra, ezt a hidegebb hetekben, jellemzően január végén, “visszaadták„, és akkor akár 350 köbmétert is kaphatott kedvezményesen a fogyasztó.

Ez mostantól nincs, jön a fix táblázat. Ez azért problémás a szakértő szerint, mert most kb. 37 köbméter jár majd szeptemberre, ha hideg lesz, ha meleg.

Az MVM új gázmennyiség-kalkulátorát itt lehet használni.

földgázfűtésfűtési szezonMVMszámla