Birtokvédelmi határozata alapján a mórahalmi jegyző ma délelőtt lecseréltette azokról a termekről a zárakat, melyeket augusztus végén foglalt vissza a tulajdonosa, azaz a város. Gyöngyösi Ferenc alpolgármester a város álláspontját ismertetve elmondta: az igényper miatt fel kellett volna függeszteni a végrehajtást.
Az ügyben kijelölt mórahalmi jegyző, a Petőfi utca 6. szám alatti egykori iskolaépülettel kapcsolatos határozatában elrendelte, hogy amennyiben a vásárhelyi önkormányzat ma délelőtt 9 óráig nem adja vissza a vitatott termeket a református egyház részére, abban az esetben zárakat fog cserélni.
Meg is tette, a szakemberek Tóth Krisztián mórahalmi jegyző, illetve az intézkedést a helyszínen követő rendőrök jelenlétében lecseréltette a zárakat azokról a földszinti tantermekről, melyeket a vásárhelyi önkormányzat augusztus 30-án – többszöri felszólítás után – foglalt vissza.
A zárcserénél a vásárhelyi önkormányzat részéről senki sem volt jelen, de ott volt Gilicze Judit, a Szőnyi Benjámin Általános Iskola igazgatója és Bán Csaba, az intézményfenntartó Ótemplomi Református Gyülekezet lelkésze.
Gyöngyösi Ferenc alpolgármester a történtekről ma késő délelőtt azt mondta: – Sajnálatos módon a mórahalmi jegyző nem vette figyelembe a jogi érveinket, sem az alapeljárásban, sem pedig a végrehajtásban. Álláspontunk szerint fel kellett volna függeszteni a végrehajtást, az igényperre való tekintettel.
Az ügy előzménye: a vásárhelyi önkormányzat többször is kérte a Szőnyi iskola fenntartóját, hogy adja vissza a város birtokába a Petőfi utca 6. szám alatti egykori iskolaépület azon négy földszinti helyiségét – a két tantermet, a tánctermet és a konyhát – melyeket iskolai célokra elfoglaltak. A város álláspontja szerint ezt az iskola törvénytelenül tette meg. A Bán Csaba által vezetett egyházközségnek, a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola fenntartójának csak az épület emeleti termeire van használati megállapodása. A város közgyűlése még 2020-ban hatalmazta fel a polgármestert, hogy a kizárólagos önkormányzati tulajdonú ingatlan kapcsán az első emelet vonatkozásában használati megállapodást kössön.
Ez alapján 2020. július 27-én a felek használati megállapodást írtak alá, s ehhez kapcsolódóan 2021 decemberében kötöttek egy megállapodást a közüzemi díjak viseléséről, annak érdekében, hogy az önkormányzati ingatlant használó felek a közüzemi díjak egymás közötti viselését megállapítsák.
Vásárhelyi jegyző: illegális használat
Angyal Zsolt, Hódmezővásárhely jegyzője szeptember 1-én közleményt jelentetett meg, közérthetően vázolva a jogi helyzetet, kitérve az előzményekre is:
Az önkormányzat tavaly ősszel észlelte, hogy a használati megállapodástól eltérően a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola illegálisan elkezdett használni több, a földszinten található helyiséget is.
Az iskola tájékoztatása szerint azokat ideiglenes jelleggel, csupán tárolási célból használták. Az önkormányzat felhívta a figyelmüket arra, hogy a földszinten játszóházat kíván létrehozni, amelyhez a földszinti helyiségekre szüksége van. Szóban megállapodtak a felek, hogy legkésőbb 2023. március 31-ig az iskola kiüríti a földszinti helyiségeket és felhagy a jogcím nélküli használattal. Az önkormányzat ragaszkodott ahhoz is, hogy módosítsák a felek a közüzemi megállapodást és az iskola arányosan vegye ki a részét a közüzemi költségekből.
Miután ez nem történt meg, a város, mint fent megírtuk, idén augusztus 30-án – többszöri felszólítás után – lecseréltette a négy földszinti helyiség zárjait. Ez után született, a már idézett, Hódmezővásárhely jegyzője által tett közlemény:
az iskola részéről a földszinti helyiség használata azon kívül, hogy teljesen jogalap nélküli, a köznevelési tevékenység vonatkozásában pedig teljesen jogszerűtlen és felelőtlen, hiszen a működési engedélyük, amely 2020-as keltezésű, kizárólag az ingatlan első emeletére vonatkozik.
Az Ótemplomi gyülekezet több jogi eljárást is kezdeményezett a Petőfi utcai épülettel kapcsolatban. Az egyik az a birtokvédelmi eljárás, mely lefolytatására mórahalmi jegyzőt jelölték ki, a másik pedig az, hogy a Szegedi Törvényszékhez fordultak két iskolaépület, a Petőfi utca 6. szám alatti és a Szék utcai iskolaépületek tulajdonjogát kérve – hivatkozva az újranyitott egyházi kárpótlásra.
A református zsinat is beszállt a város és az Ótemplomi Gyülekezet közti vitába, nyilatkozatban állva ki az utóbbi mellett.
A város közgyűlése határozatban térítésmentesen biztosította az iskolának a BFMK tánctermét (ezt végül az iskola nem fogadta el, a gyerekeket a szomszédos mezőgazdasági kar tornatermébe viszik), s parázs vita után társasházzá alakította a Petőfi utca 6. alatti épületet.