Egész pontosan azoknak járna, akik egyetemek vagyonkezelő vagy az egyházi fenntartású egyetemek alapítványiba fektetne be.
300 százalékos társasági nyereségadóalap-kedvezményt adna a kormány a cégeknek, amelyek támogatnák a vagyonkezelő alapítványi vagy egyházi fenntartású egyetemek alapítványát . Ezt a Népszava szúrta ki a parlament törvényalkotási bizottsága elé terjesztett módosító javaslatban.
Az eredeti tervek szerint egyébként 50 százalékos lett volna az adóalap-kedvezmény. Ezt írták és írnák most felül, és ahogy írja is a Népszava, a kormánypárti többség a bizottságban ezt valószínűleg meg is szavazza, hiszen azt a kormány terjesztette be.
Az alapítványokat támogató cég adóalap-kedvezménye az adományozott összeg 300 százaléka, de maximum a nyereség összege lenne, ebben a mértékben lehetne az adót csökkenteni. Vagyis, ahogy írja a Népszava, a cégek számára negatív adó nem alakulna ki, de a befizetett összeg többszörösével csökkenthetnék adóalapjukat.
Az adó alapját egyébként – az általános szabályok szerint – az üzleti évi beszámolóban kimutatott adózás előtti eredményből kiindulva kell meghatározni. Az adózás előtti eredmény társasági adó törvény által előírt korrekciós tételekkel módosított összege képezi az adóalapot. Adófizetési kötelezettséget a pozitív adóalap után kell számítani.
A kormány döntését és javaslatát nem indokolta. A lap arra is emlékeztet, hogy
a társasági adó felajánlása a kormány vesszőparipája, példa erre a sporttaozás. A sportegyesületeknek nyújtott támogatás a költségvetésnek évente száz milliárd forintos kiesést jelent, miközben vannak egyesületek, amelyek a bevételt részben fiktív kiadásokra számolják el, illetve a kapott pénz egy részét zsebbe visszafizetik az adományozóknak, vagyis az adófelajánlás nem más mint adócsalás.