Újabb szankciókat fogadott el az EU Oroszországgal szemben, magyar támogatással

Az Ukrajnával szemben indított orosz agresszió harmadik évfordulójának napján fogadták el a az immár 16. szankciós csomagot. A döntést csak egyhangúlag lehet meghozni, azaz Magyarország is támogatta. Az eddiginél is szélesebb körű szankciók egyebek mellett az orosz alumíniumipart, további orosz bankokat és médiumokat, valamint az úgynevezett orosz „árnyékflotta” tankhajóit célozzák.

A most elfogadott szankciós csomag az orosz gazdaság létfontosságú ágazatait érinti, hogy „tovább gyengítse a rezsim azon képességét, hogy jogellenes, provokáció nélküli és indokolatlan agresszív háborút folytasson Ukrajna ellen” – szól az Unió közleménye.

A hétfői döntéssel tiltólistára került az Oroszország ellen bevezetett korábbi szankciók megkerülésében részt vevő, orosz olajat szállító „árnyékflotta” 74 tankere. A gyakran jeladó nélkül közlekedő, az orosz flottához tartozó hajók a továbbiakban nem köthetnek ki a tagállamok kikötőiben, valamint tilos számukra uniós szolgáltatásokat nyújtani. Az uniós kikötőbe való belépési tilalmat előíró intézkedés azokat a nem uniós hajókat is célozza, amelyek katonai felszereléseket szállítanak Oroszország számára, vagy „lopott ukrán gabona” szállításáért felelősek. A listán szereplő hajók száma 153-ra emelkedett.

Az EU szankciós listára tett számos, az orosz katonai rendszerek fejlesztéséhez és gyártásához szükséges nyersanyagot, így az uniós behozatali tilalom vonatkozik a megmunkálatlan orosz alumíniumra is.

A kereskedelmet érintően a Külügyek Tanácsa 53 további vállalattal egészítette ki az Oroszország katonai és ipari bázisát támogató szervezetek jegyzékét. Rájuk szigorúbb exportkorlátozások vonatkoznak. Az érintett vállalatok részt vettek a kereskedelmi korlátozások megkerülésében vagy az orosz katonai műveletekhez használt drónokhoz és rakétákhoz szükséges termékek beszerzésében – közölték.

Az EU továbbá 48 embert és 35 szervezetet helyezett szankciók alá Ukrajna területi egységét, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedésekért.

A szankciós csomaggal kitiltottak újabb 13, Oroszországon kívül letelepedett orosz hitelintézetet, illetve már szankcionált orosz bankok külföldi leányvállalatait a bankok közötti kommunikációt biztosító SWIFT rendszerből. Emellett betiltották nyolc orosz médium műsorszolgáltatási engedélyét az unió területén. Ezek a következők: EADaily / Eurasia Daily, Fondsk, Lenta, NewsFront, RuBaltic, SouthFront, Strategic Culture Foundation és Krasnaya Zvezda / Tvzvezda.

Ezen médiaorgánumok fontos szerepet játszanak Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának előmozdításában és támogatásában, valamint a szomszédos országok, köztük az EU és tagállamainak destabilizálásában” – fogalmaztak.

Az uniós tagországok további korlátozásokat vezettek be az áruk és technológiák, különösen az olaj- és gázfeltáráshoz kapcsolódó szoftverek exportjára vonatkozóan, és megtiltják az orosz nyersolaj és kőolajtermékek átmeneti tárolását az EU-n belül, függetlenül az olaj beszerzési árától és e termékek végső rendeltetési helyétől.

A 16. uniós szankciós csomag korlátozó intézkedéseket tartalmaz Fehéroroszországgal szemben is. Tiltja például a szolgáltatások nyújtását, valamint katonai felhasználásra is alkalmas szoftverek és kriptoeszközök értékesítését.

Szíjjártó is megszavazta

A szankciókat 16. alkalommal is támogatta a magyar kormány. Szijjártó Péter a magyar beleegyezést már múlt héten azzal magyarázta, hogy sikerült elérni, hogy a Mol által importált, majd a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket ezentúl Magyarországon is fel lehessen használni. Másik okként azt nevezte meg, hogy a Barátság kőolajvezeték karbantartásához szükséges eszközök kikerültek a szankciók alól, és a budapesti hármas metró karbantartásához és garanciális javításához szükséges munkákat is el lehet majd végezni.

27 orosz személyt azonban kihúzatott a magyar kormány a személyeket sújtó szankciós listáról: közöttük már többedjére a háborúpárti Kirill pátriárkát.

(Forrás: MTI, HVG)

EUháborúMagyarországOroszországszankciókSzijjártó PéterUkrajna