Egyszerű, könnyen átlátható adó bevezetésének a lehetősége a legkisebb vállalkozások számára része a mi 15 pontos javaslatunknak. Ehhez viszont nagyon komoly adatelemzés szükséges, amivel csak a NAV rendelkezik és aminek lehetőségére a pénzügyminiszter úrtól ígéretet kaptunk – mondta el a Portfolionak Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új elnöke.
Nagy szerint a KATA-adózás átalakításakor elkerülhetetlen volt, hogy az adózott pénzzel fizető lakosságnak szolgáltatók adózása meg legyen különböztetve a cégeknek szolgáltató vállalkozók adójától. A módot, ahogyan ez történt – és ebben a kamarának súlyos felelőssége volt – sajnos jogosan érte vehemens kritika.
Azonban felhívja rá a figyelmet, van egy köztes réteg, aki mindkét szegmensnek szolgáltat, és az nyilvánvaló, hogy a cégeknek szolgáltató vállalkozók, akik az egyéni vállalkozói átalányadót választották, azok a lakosságnak feketén fognak szolgáltatni. Erre megoldás lehetne, ha a katás vállalkozók szolgáltathatnának cégeknek is – fejtegette az interjúban az új elnök.
Meglátása szerint célszerű lenne megemelni az alanyi áfamentességet is 15 vagy akár 18 millióra, mert aki eléri a jelenlegi 12 milliós határt, az azonnal átmegy a szürke-, illetve fekete gazdaságba, tehát az államot az emeléssel kár nem éri. Ezzel egyidőben valorizálni kellene a katások adózását is.
Mint az ismert, a kormány különösebb egyeztetés nélkül alakította át a KATA-adózást 2022 nyarán, adóév közepén, lehetetlen helyzetbe több százezer vállalkozót és könyvelőt. A burkolt adóemelés miatt még hetekig tüntetések voltak az ország több pontján. Később kiderült, hogy hazugságokkal indokolták az átalakítását, ami kvázi kivezetés volt, mert sokan nem tudták így folytatni az adózásukat.