Korhű téglák felhasználásával építik vissza a szakemberek apránként az ótemplomi védfal fedőköveit.
A város egyik legrégebbi építménye – melynél csak maga az Ótemplom épült korábban – állagán az utóbbi negyven évben szinte nem történt értékőrző felújítás.
Az amúgy hányattatott sorsú védfalat 1741-es építése óta többször javították, A templomi védfalat 1889-ig többször renoválták, de ekkor az északi és a nyugati falszakaszt lebontották. A református egyház 1890-re ezek helyére építtette meg a Bazársort, amit viszont 1961-ben bontottak el. A templomi védfallal egy időben épült a templomkert dél-nyugati sarkán a népi barokk stílus magtár, amit a párbérben beszedett gabona raktározására szolgált.
1965-ben pedig a mai Kossuth tér 7. számú ház építésekor a védfal hiányzó részét építették vissza, az épületig érő résszel. Itt azonban egy átjáró maradt a templomkert felé.
A jelenleg is zajló térrendezés részeként ez utóbbi nem műemléki, anyagában és színében az eredeti védfaltól eltérő szakaszán vágtak kaput műemlékvédelmi engedéllyel, hogy oda majd cortenlemez burkolattal (az olyan acéllemez, mint amilyen a városháza előtt örökíti meg az I. világháború vásárhelyi áldozatai névsorát). Ezen kortárs építészeti megoldás mindenki számára nyilvánvalóvá teszi, hogy a kiegészítés, átalakítás nem a védfal eredeti része. A védfal utólag toldott részén gyalogos átjárót nyitnak a Kossuth tér és az Oldalkosár utca között, mely nyomfala majd (Oldalkosár utca felé tartva) a védfal és a Cseresnyés kollégium mellett halad.
Az 1899-ben a református egyház megbízásából a védfal lebontott északi és nyugati részét is megörökítik. Mégpedig úgy, hogy az eredeti nyomvonalon autentikus módon és anyagból visszaállítják az alapfalát – mintegy támfalként.
A Kossuth tér dél-keleti felén jelenleg zajló munka a két évvel ezelőtt indult a Belváros rekonstrukció része. Az első ütemben elkészült a Bakay-kút környezetrendezése, majd kibontották a Cseresnyés kollégium melléképülete szorításából a ótemplom körüli védőfalat. Most zajlik a 2-3. ütemként az ótemplom környezetének rendezése, a lőréses védőfal műemléki szempontú, értékőrző felújítása, illetve a Sarokház előtt egy pihenőtér kialakítása.
A 200 millióba kerülő munkálatok a tervek szerint jövőre fejeződnek be.