A háziállatok önálló életre képtelenek, az embertől függ a helyzetük. Október 4. az Állatok Világnapja, ennek alkalmából az állatvédők hívják fel az emberek figyelmét a házi kedvencek- és a haszonállatok, no meg a vadon élő állatok helyzetére, védelmére, szeretetük fontosságára. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője pontokban szedte össze a fontos teendőket.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület ingyenes kiadványokkal segíti az iskolákat, óvodákat, melynek megrendelésére az egyesület weblapján van lehetőség. Az egyesület évente 800 állat megmentésében vesz részt, ivartalanítási kampányokkal segíti a kóbor állatok számának csökkentését, előadásokat – ismertető órákat szervez oktatási intézményekben, évtizedek óta sikeres a felelős állattartást segítő szemléletformáló programja.
Szerintük a következő reformokra lenne szükség az állatvédelemben: az állatvédő szervezetek régóta igénylik a rendőrség által működtetendő állatrendőrség létrehozását; illetve az állattartáshoz kötelező állattartási jogosítvány bevezetését; a közterületi kóbor állatok befogását végző sintértelepek állatvédő szervezetek kezébe adását; az állatvédelmi feladatokhoz állami normatív támogatás bevezetését; illetve az állatkínzás elkövetői részére törvénymódosítás révén szigorúbb büntethetőségének lehetőségét.
Továbbá az alábbi tanácsokat javasolják:
- házi kedvencek felelős tartása: sokan nem az állat egész életére tervezik a háziállat beszerzését, az ünnepek után sok esetben az utcára dobva végzik az önálló életre képtelen kisállatok, de a kiskedvencek tartásához megfelelő tartási hely, anyagi fedezet, és szabadidő szükséges, ahol ez a három létfontosságú dolog nem áll rendelkezésre, ott az állattartás minősége nem megfelelő.
- Túlszaporítás: az Orpheus Állatvédő Egyesület régi mondása, hogy annak a kóbor állatnak a legjobb, amelyik meg sem születik, fontos lenne az állatvédelem kapcsán a lakosság részéről az állataik ivartalanítása, illetve a megelőzés.
- Kizsákmányolt gazdasági állatok: nem mindegy, hogy mi kerül az ember tányérjába, egészséges étel vagy kényszertáplált, ipari módon előállított élelmiszer, a vásárló felelősségén múlik a kereskedelmi folyamatok változása is.
- Ismerjük meg a világ állatait a vadasparkokban, állatkertekben, ehhez a működtetett intézmények állatjóléti alapokon kell működniük.
- Cirkuszi állatok: a legtöbb jóérzésű ember iszonyattal nézi a lelkileg meggyötört, idomított trópusi állatokat, kiskedvenceket, a modern cirkuszba nem valók állatok.
- Oktassuk az állatvédelmet: óvodás, iskolás korban alapvető ismeretek megszerzése, a minták átadása, a környezettudatos szocializáció létfontosságú, így a pedagógusok kezében nagy hatalom van az állatvédelem népszerűsítését illetően.