A Szent Korona üvegtárolójának hűtőrendszere meghibásodott, így nem biztosítható az annak megóvásához szükséges hőmérséklet és páratartalom.
Január elsején lesz 25 éve, hogy az első Orbán-kormány idején, ünnepélyesen a Magyar Nemzeti Múzeumból átszállították a Szent Koronát és a koronázásai jelvényeket a törvényhozás épületébe, és annak is mértani középpontjában, a Parlament kupolacsarnokában egy üvegtárlóban állították ki.
Tönkrement az Országházban kiállított Szent Korona üvegtárolójának hűtőrendszere, számolt be róla a hvg.hu. Mint írják, a megfelelő hőmérséklet biztosítása kritikus fontosságú a korona és a koronázási felségjelvények – jogar, országalma, kard – állagának megóvásához, ám az előírt értékek betartása jelenleg nem biztosítható.
Az előírás szerint a tárgyakat 20 +/- 2 Celsius-fokos hőmérsékleten kell tartani 40 százalékos páratartalom mellett, azonban csak hűtéssel lehet tartani az előírt értékeket fűtésszezonban és a nagyszámú látogató okozta hőterhelés mellett. Augusztusban vették észre, hogy a golyóálló üveg tároló felső részén a hőmérséklet több esetben is meghaladta a maximális 22 Celsius fokot.
Megállapították, hogy a vitrin beépített hűtőrendszere és annak vezérlése is meghibásodott. A Szent Korona Testület ezért úgy döntött, hogy új vitrint rendelnek a tárolót gyártó német cégtől, a Glasbau Hahn GmbH-tól. A HVG emlékeztet: a vitrint és annak kiegészítő egységeit egyébként az elmúlt 25 évben többször is javították, 2007-ben 9,48 millió forintért kellett „állagmegóvó” munkát végezni rajta. Az eredeti, 1999-es beszerzésnél 28 millió forintot fizettek érte.
Az, hogy pontosan mennyibe fog kerülni most a javítás, azt az Országgyűlés Hivatala egyelőre nem közölte. A HVG azt írja, a német cégnek a szerződéstervezet szerint az aláírástól számított 9 héten belül kell leszállítania és üzembe helyeznie az új vitrint, a régit pedig elbontani.
Mint ismeretes, korábban Habony Árpád, egykori koronagondnok beszélt mély elismeréssel a vitrinről, amelynek évekkel ezelőtt kilencmillióba került csak a felújítása. A méltatást megörökítő felvétel azóta legendássá vált, alább tekinthetik meg: