Zenés felvonulással, koncertekkel, középkori fegyver- és harci bemutatóval, kézművesvásárral, gyermekprogramokkal emlékeznek a nándorfehérvári győzelemre július 18-22. között Szegeden.
A többnapos kulturális programsorozat csütörtökön az alsóvárosi ferences templomban kezdődik, ekkor Kálmán Zsolt Tűzjelek című oratóriumából adnak majd elő részleteket. Pénteken a Dóm Látogatóközpont magyar-török kulturális programoknak ad helyet; pódiumbeszélgetést rendeznek a zenei kapcsolatokról, török árnyjátékot adnak elő és török népzenei koncertet rendeznek.
Szombaton délelőtt az ünneplők Szeged belvárosában, a Klauzál téren gyülekeznek, majd jelmezes zenés-zajos felvonulás résztvevői – muzsikusokkal, dobosokkal, zászlóforgatókkal – az alsóvárosi ferences templomhoz és kolostorhoz vonulnak, ahol egyebek mellett gyermek lovagitorna, apródiskola, kézművefoglalkozás és vásár, illetve sárkányösvény interaktív játék és élő szerepjáték várja őket.
A látogatók közelről tekinthetik meg az öltözeteket és a fegyvereket, megtapasztalhatják, betekintést kaphatnak a középkori harcos életvitelbe. Haditorna, lovagi bajvívás, középkori fegyver- és hadáaszati bemutató mellett a hagyományőrző egyesületek tagjai táncházakat, koncerteket, bábelőadást is tartanak.
A közönség megismerheti a buhurt, a sportként űzött páncélos bajvívást, amelynek során egy elkerített karámban mérik össze erejüket és ügyességüket versenybírók felügyelete mellett az indulók.
Kora este a Sárkánykönny zenekar koncertje után a programot a Fire Fantasy csoport tűzzsonglőr-bemutatója zárja.
A programsorozat július 22-én hétfőn is folytatódnak, Hollósi Buth Sándor ismeretterjesztő előadásán a Hunyadi- és Jagelló-korról mesél a hivatalnokok életpályáját bemutatva.
A Hunyadi János által vezetett keresztény magyar seregek 1456. július 22-én mértek megsemmisítő vereséget II. Mehmed török szultán hadaira. A napot 2011-ben az Országgyűlés a nándorfehérvári diadal emléknapjává nyilvánította.
A Hunyadi Jánosék győzelmének emléket állító rendezvényt a nándorfehérvári győzelem 550. évfordulóján, 2006-ban hívták életre a szegedi ferences rendház alsóvárosi kultúrházának munkatársai. Az emléknap helyszínének közvetlen kapcsolata is van a történelmi eseménnyel, hiszen 1456 nyarán a Kapisztrán Szent János vezetésével dél felé vonuló keresztesek a szegedi ferences rendház mellett, a mai Mátyás téren álltak meg – idézték fel a kiadott közleményben a szervezők.