Akár öt-tíz nap szabadságot is elvettek tőlük, a létszámhiány miatt pedig gyakori, hogy napi kilenc órát vagy többet is dolgoznak a területi közigazgatás munkavállalói, miközben többségük nettó 250 ezer forintot visz haza – derül ki a Szabad Európa cikkéből.
Mintegy 32 ezren dolgoznak a területi közigazgatásban, például a kormányablakok, kormányhivatalok különböző részlegein. Átlagosan havi nettó 250 ezer forint körül keresnek, összetorlódott a diplomások és a középfokú végzettségűek fizetése; nagyon nehéz megélhetési viszonyok jellemzők körükben a negyvenszázalékos élelmiszer-infláció és az emelkedő törlesztőrészletek miatt – mondta a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke a portálnak.
Boros Péterné tapasztalatai szerint az alacsonyan tartott keresetek miatt rendkívül nagy munkaerőhiány alakult ki, aminek az a következménye, hogy a maradóknak többletmunkát kell végezniük, amit nem fizetnek meg. A napi nyolcórás munkaidő az étkezési szünet kivétele miatt már eleve nyolc és fél óra, erre jön még rá a túlmunka, így gyakori a kilencórás vagy annál is több napi munkavégzési idő – tette hozzá.
Rendkívül sérelmesnek tartják, hogy négy éve 25 napban maximálták a szabadságukat, függetlenül az életkoruktól. Sokaktól ezzel a lépéssel elvettek öt-tíz nap fizetett szabadságot, pár napja pedig olyan rendeletet hoztak, hogy csak a szabadságuk feléről dönthetnek maguk, a többit a munkáltató oszthatja be – hívta fel rá a figyelmet.