3065 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 12 krónikus beteg. A hivatalos halálozási ráta világviszonylatban Magyarországon a legmagasabb.
363 főre emelkedett az elhunytak száma, 709-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. Az aktív fertőzöttek száma 1993 fő. Az aktív fertőzöttek 63%-a, az elhunytak 79%-a, a gyógyultak 51%-a budapesti vagy Pest megyei. 982 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 55-en vannak lélegeztetőgépen.
Csongrád megyében nem változott a regisztrált fertőzöttek száma, 101 beteget tartanak nyilván, de ez jóval több, mint a környező megyékben összesen, hiszen Bács-Kiskunban és Jász-Nagykun-Szolnokban 23-23, míg Békésben 17 ez a mutató.
A magyarországi járvány alacsony felderítettsége meglátszik a statisztikákon. Nincs még egy olyan ország a világon, ahol ennyien haltak meg ilyen alacsony diagnosztizált esetszám mellett koronavírusban, mint Magyarországon – írta meg a Portfolio. A hétfő reggeli adatok szerint 351-en haltak meg a betegségben, és 3035-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, azaz az arány 11,5 százalékra nőtt. A lap rámutatott, hogy a 300 körüli halálozási szám 6000-18000 diagnosztizált esetszám mellett valósul meg a legtöbb országban, azaz nagyságrendileg 3000 diagnosztizált eset mellett 80-150 elhunytat láthatunk a legtöbb országban.
A magas ráta nem azt jelenti, hogy minden 11. fertőzött beteg meghal, hanem azt, hogy sok esetben nem diagnosztizálták a magyar betegeket a járvány első szakaszában.
A lap szerint a halálozások száma alapján sokkal kiterjedtebb a járvány Magyarországon, mint amit az esetszámok mutatnak, ezért a járvány hazai felderítése kifejezetten alacsony. A gyenge felderítés pedig azt is sugallja, hogy a súlyosabb esetek egy része nem a betegségének első (korai) szakaszában került diagnosztizálásra, amely javíthatta volna az izolálási és a gyógyulási esélyeket.
A 11,5 százalékos mutató ugyanakkor vélhetően alacsonyabb lesz, mivel elkezdődött az országos, reprezentatív felmérés, és a tesztelés is kiterjedtebbé válhat.