2775 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 12 idős krónikus beteg. Ezzel 312 főre emelkedett az elhunytak száma.
581-an már gyógyultan távoztak a kórházból. 998 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 54-en vannak lélegeztetőgépen.
Csongrád megyében 97 fertőzött beteget tartanak nyilván.
Vérplazmával is gyógyítanak koronavírusos betegeket. Lacza Zsombor, az eljárás kifejlesztője a terápia korlátai miatt az élsportolóktól is nagyon kéri, hogy aki megszabadult a koronavírustól, jelentkezzen.
Csütörtökön délelőtt a Testnevelési Egyetemen előszűrést végzünk több olyan élsportolón, akik átestek a betegségen és felajánlják a vérplazmájukat – mondta az Inforádiónak szerdán Lacza Zsombor, az intézmény tudományos rektorhelyettese.
Mint említette, nagyon sok élsportoló azért esett át a betegségen, mert pont kora tavasszal Spanyolországban, Olaszországban versenyek, edzőtáborok vannak, sokan igazoltan átestek ezen a betegségen hetekkel ezelőtt, főleg közülük kerül ki, akik felajánlást tettek. Edzőik, gyúróik ugyanígy érintettek. Körükben azt is tudják tesztelni, hogy kialakult-e az élsportolóknál a nyájimmunitás.
Vérplazmás beavatkozás eddig egyébként összesen négy betegnél történt, az első kettő a Semmelweis Egyetemen, utóbbiak a székesfehérvári kórházban fekszenek, súlyos állapotban. A kezelésnek az a célja, hogy stabilizálják az állapotukat, illetve ha lehet, átsegítsék őket a betegség nehezebb fázisán. Különböző életkorú betegekről van szó. Olyan betegeket választottak, akiknél még a vírus, nem pedig a szövődmények ellen kell küzdeni. A vizsgálatot húsz betegre tervezik, utána képet fognak kapni a terápia hatékonyságáról.
Egy donor egy vércsoportazonos beteget tud meggyógyítani.
Továbbra is várják a koronavíruson átesett, gyógyult páciensek jelentkezését. Elsősorban olyan 18 és 60 év közöttiek jelentkezésére számítanak, akik igazoltan gyógyultak, és 5-6 hete nem észlelik magukon a tüneteket. A jelentkezőket az info@orthosera.com e-mail címen vagy a 06-70-363-87-68-as telefonszámon várják.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által támogatott projektet dr. Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese, az OrthoSera ügyvezetője vezeti.