Szombaton délután második alkalommal adta át Márki-Zay Péter az általa alapított Bogdán László díjat, ezúttal L. Ritók Nórának. Az elismerést tavaly Varga Gusztáv, a Kalyi Jag vezetője kapta meg. A díjat minden évben egyszer osztják ki annak, aki a legtöbbet teszi a cigányság felemelkedéséért.
L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy alapítója, sok éves magas szintű szakmai munkával járult hozzá a roma és hátrányos helyzetű fiatalok személyiségfejlesztéséhez, tehetséggondozásához. Az általa vezetett Igazgyöngy Alapítvány által fenntartott alapfokú művészetoktatási iskola a kistérség 6 településén végez művészeti nevelő munkát, ahova 23 faluból mintegy 670 gyerek érkezik, akiknek 70%-a mélyszegénységben él. Az alapítvány munkatársai ezen kívül nagy figyelmet fordítanak a gyerekek családjainak szociális támogatására, a falvak életkörülményeinek javítására is.
Szombaton este a BFMK-ban teltházas gálát tartottak, amely a díjátadóval kezdődött. A tavalyi díjazott Varga Gusztáv az emberi méltóságról beszélt, arról, hogy minden ember egyformán értékes, „A nemzetben erő van, benne a cigánysággal és a többi kisebbséggel együtt. Fogjunk össze és szeressük egymást.” – hangsúlyozta köszöntő beszédében.
A díjat Márki-Zay Péter, a Bogdán László díj alapítója adta át. Köszöntő beszédében elmondta, hogy a díjat azért tartja különösen fontosnak, mert szeretné, ha soha nem lenne hátrány az, ha valakinek sötétebb a bőre, a haja színe. Ne legyen hátrány az, ha valaki cigány. Bogdán László barátjától azt tanulta, hogy a cigány szó, az egyik legszebb szó, azért használta Bogdán is, és azért használja ő is, hogy ne tapadjon a szóhoz semmilyen negatív tartalom.
„Ez a mi közös hazánk, mi testvérek vagyunk, cigányok es nem cigányok, mindannyian.” – hangsúlyozta Márki-Zay Péter, aki elmondta azt is, miért éppen Bogdán Lászlóról nevezte el a díjat. ” Az én életemben őt szerették a legtöbben, a legtöbb magyar és nemmagyar.” Elmondta, hogy Bogdán Lászlónak olyan kisugárzása volt, hogy mindenki a hatása alá került, a végtelen bölcsessége és őszintesége miatt. Büszke volt arra, hogy cigány volt. Ő maga többet tett a magyarországi cigányság felzárkóztatásáért, mint bárki más ebben az országban. A cserdi polgármesteri hivataltól az ENSZ székházáig mindig és mindenhol fáradhatatlanul dolgozott a cigányság segítésén és a cigány brand megteremtésén.
Kiderült, hogy több jelölés is érkezett a díjra idén, Palásti Máté és Galam Alex is felkerült a listára, de a kuratórium megegyezett abban, hogy a fiatalembereknek, nem vitatva érdemeiket, még évtizedek állnak rendelkezésükre hogy díjat nyerhessenek.
L. Ritók Nóra méltatását Papp Csilla tette meg, aki munkatársa lévén valóban közelről követi a díjazott munkásságát.
L. Ritók Nóra pedagógus, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója és szakmai vezetője, valamint az Igazgyöngy Alapfokú Művészet Iskola igazgatója. A gyerekszegénység, mélyszegénység ellen küzd, az esélyteremtésért és integrációért dolgozik. Aktív művész, folyamatosan publikál és tanít. Számos kitüntetés tulajdonosa. Munkáját az kíséri, hogy nem egy gyerekkel kell százat lépni, hanem száz gyerekkel egyet. Munkatársától megtudtuk, hogy két gyermek édesanyja, három unoka nagymamája.
L. Ritók Nóra a díjat megköszönve elárulta a közönségnek, hogy mikor megtudta, hogy elnyerte ezt a díjat, első gondolata az volt, hogy nem méltó rá. Aztán arra gondolt, hogy ez egy üzenet vagy szimbóluma is lehet annak, hogy nemcigányként is fontos feladat küzdeni a kisebbségért. ” A generációs szegénység megszüntetésében mindenkinek felelőssége van, ezzel mindannyiunknak munkája és felelőssége van.” – mondta.
A rendezvényen többek között fellépett a Kalyi Jag, Árdus Peti, a Róna banda, Palásti Máté és Ábrahám Judit. Az est lebonyolítója Varga Gusztáv volt.