Támfalként állítják vissza az ótemplom 124 éve lebontott védfalát

Támfalként állítják vissza az ótemplom 124 éve lebontott védfalát

Mégpedig úgy, hogy az eredeti nyomvonalon autentikus módon és anyagból visszaállítják az alapfalát – mintegy támfalként. Már látszik is, hogy hol!

A Kossuth tér a Református Ótemplom és a sarokház közti rekonstrukciója része, hogy a református egyház által 1899-ben lebontatott 1741-ből származó védfal nyugati és északi részét is megörökítik a munkálatok során. Igaz, nem építik vissza teljes egészében – hiszen akkor a sarokház épületét kellene egy kisebb és egy nagyobb részre metszeni, – hanem az eredeti módon és anyagból, mintegy támfalként visszaállítják az alapfalát. Ahogy erről nemrégiben röviden már írtunk.

A templomi védfalat 1889-ig többször renoválták, de ekkor az északi és a nyugati falszakaszt lebontották . A református egyház 1890-re ezek helyére építtette meg a Bazársort, amit pedig, – állítólag nagyon rossz műszaki állapota miatt, -1961-ben bontottak el. A templomi védfallal egy időben épült a templomkert dél-nyugati sarkán a népi barokk stílusú magtár, amit a párbérben beszedett gabona raktározására szolgált. Ez az egyetlen épület maradt meg – mementóként – a Bazársor bontása után.

A védfal alapfalának mostani visszaállítása mintegy elkülöníti majd a templom szakrális egykori kertjét – benne a lelkészsírokkal – (ugyanis a templom körül eredetileg temető volt) a világiasabb térrésszel.

Egyébként tegnap délután közműveket fektettek a keleti végfal azon részén, melyet az 1960-as években toldottak az eredeti megmaradt részéhez, azután, hogy elkészült a templom melletti épület.

A védfal utólag toldott részén gyalogos átjárót nyitnak meg a Kossuth tér és az Oldalkosár utca között, mely nyomfala majd (Oldalkosár utca felé tartva) a védfal és a Cseresnyés kollégium mellett halad. A falon való kapu nyitása is műemlékvédelmi engedéllyel történt. Itt egy kapuzat készül, corten lemez burkolattal. Ez olyan acéllemez, mint amilyen a városháza előtt örökíti meg az I. világháború vásárhelyi áldozatai névsorát. Ezen kortárs építészeti megoldás mindenki számára nyilvánvalóvá teszi, hogy a kiegészítés, átalakítás nem a védfal eredeti része.

A Kossuth tér dél-keleti felén jelenleg zajló munka a két évvel ezelőtt indult a Belváros rekonstrukció része. Az első ütemben elkészült a Bakay-kút környezetrendezése, majd kibontották a Cseresnyés kollégium melléképülete szorításából a ótemplom körüli védőfalat. Most zajlik a 2-3. ütemként az ótemplom környezetének rendezése, a lőréses védőfal műemléki szempontú, értékőrző felújítása, illetve a Sarokház előtt egy pihenőtér kialakítása.

A 200 millióba kerülő munkálatok a tervek szerint jövőre fejeződnek be.

belvárosHódmezővásárhelyKossuth térótemplomreformátusreformátus ótemplomrekonstrukciósírtemetőVásárhelyvédfal