A mohácsi busók menete délután 3-kor indul a Csúcsi Olvasókörtől a Szent István térre, ahol a telet megszemélyesítő kiszebábot is elégetik.
Immár az ötödik alkalommal érkeznek szombaton a mohácsi busók Vásárhelyre, hogy egy kis ízelítőt adjanak a busó télűzésből és téltemetésből.
A gyülekező háromnegyed 3-tól lesz az olvasókör Jókai utcai épülete előtt előtt. A busók és a kíváncsi vásárhelyiek 3 órakor indulnak útnak a Jókai utca -Szent István utca – Daru utca – Szabadság téren át a Szent István térre. Itt a busók táncolnak és persze lesz kiszebáb-égetés is.
Idézzük fel a tavalyi busók látogatásának hangulatát egy rövid videóval:
A Mohács környékére betelepült, balkáni eredetű sokácok hozták magukkal a népszokást, amely azután itt, a magyarországi horvát kultúrkörben nyerte el mai formáját és rekvizitumait. A népszokás megjelenéséről a 18. század végéről léteznek az első feljegyzések: legelőször egy 1783-as feljegyzés említi.
A busójáráshoz kapcsolódik az a népi monda is, amely szerint a török hódítók elől a dunai mocsárvilágba menekült őslakos sokácok – megelégelve a török elnyomást – ijesztő, vérrel festett faálarcokba és birkabőrbe öltözve, a maguk készítette zajkeltő eszközökkel felszerelkezve, egy éjszaka csónakokkal átkeltek a Dunán, meglepve a törököket. Azok pedig az ijesztő maskarásoktól megrémülve, fejvesztve elmenekültek Mohácsról.