Szlovákia: legnagyobb valószínűséggel orosz-, és Orbán-barát erők kerülnek hatalomra

Ugyanis a Robert Fico vezette Smer nyerte az előrehozott parlamenti választásokat, és alakíthat nagy valószínűséggel kormányt. A dolgok alakulhatnak másképpen, de erre nagyon kicsi az esély. Magyar képviselet nem jutott a parlamentbe. Hogy a magyar kormányzati politika veszített ezzel, vagy inkább nyert az általuk is támogatott, és elemzők szerint a későbbiekben Orbán szövetségesévé váló Fico győzelmével, az később derül ki.

Az állami tévé híradójában ugyanis Robert Ficoval közöltek interjút, ebből is látszik, hogy a magyar kormány szövetségesként tekint a korábban nem épp magyarbarátságáról ismert politikusra. Pártja, a Smer elsősorban vidéken tarolt. Hivatalos végeredmény még nincs, az erőviszonyok már jól látszódnak. A mandátumok szerint jelenleg tehát a következőképpen néz ki a helyzet, magas, 65% feletti részvételi arány mellett (a százalékokat szándékosan nem írjuk ki, az még változhat):

  • Smer 22,94 százalék – 42 mandátum
  • Progresszív Szlovákia 17,96 – 32 mandátum
  • Hang (Hlas) – Szociáldemokrácia 14,7 – 27 mandátum
  • Egyszerű Emberek és szövetségesei 8,89 – 16 mandátum
  • Kereszténydemokrata Mozgalom 6,82 – 12 mandátum
  • Szabadság és Szolidaritás 6,32 – 11 mandátum
  • Szlovák Nemzeti Párt 5,62 – 10 mandátum

Magyar képviseletnek nem sikerült a parlamentbe jutnia, a Szövetség 4,47%-ot ért el, ami nem volt elég a magyarországihoz hasonló 5%-os küszöb megugrásához. Mózes Szabolcs, a Szövetség egyik vezetője szerint ezzel vége lehet az etnikai alapú politizálásnak Magyarországon.

A mérleg nyelve a harmadik helyen végzett Hlas párt lesz, annak vezetője korábban együtt politizált Ficoval, sőt, a Hlas a Smer-ből vált ki, és mára nincsenek jó viszonyban. Kérdés, változhat-e ez egy esetleges tárgyaláson. A kormányalakításhoz ugyanis 75 mandátum kell.

Ahogy a hvg.hu is írja, a legvalószínűbb mégis, hogy a populista, orosz-, és Orbán-barát erők kerülnek hatalomra Szlovákiában Fico vezetésével. Ezt a forgatókönyvet még az is erősítheti, hogy Zuzana Čaputová köztársasági elnök a választások előtt leszögezte: azt kéri fel kormányalakításra, aki a választást megnyeri, nem számolgat.

A Hlas elnöke Peter Pellegrini pedig a köztársasági elnöki posztért cserébe lehet, hogy hajlandó lenne egyezséget kötni Ficoval. Ezzel, és a Szlovák Nemzeti Párt 10 mandátumával már meg is lenne a szükséges 75, sőt, 79 mandátum.

parlamenti választásRobert FicoSzlovákia