Bajnai István (70) kanonok-plébános 2 éven keresztül nem csak szolgálta a híveket a Szent István templomban és plébánián, de több kezdeményezés mellett az új oltár felállítása is a nevéhez fűződik . Augusztus óta már Újkígyóson szolgál.
2022 Nagyboldogasszony ünnepén mutatkozott be a híveknek Bajnai István kanonok-plébános a vásárhelyi Szent István templom szentmiséjén, aki Kiss-Rigó László püspök Battonyáról helyezett át ide. A püspök idén augusztus elsejével is mozgatta a vásárhelyi papokat, így a nyugállományba vonult Németh László esperest – megköszönve eddig végzett munkáját – felmentette a hódmezővásárhelyi Szentháromság Plébánia plébánosi beosztásából, és kinevezte Székkutas Szent Mihály Plébánia plébánosává, oldallagosan ellátva Mártély Szent Adorján Plébániát is.
Bajnai István pedig szintén augusztus 1-vel kinevezte Újkígyós Szűz Mária Szent Neve Plébánia plébánosává, oldallagosan ellátva Szabadkígyós Szent Anna Plébániát is.
A kanoknok-plébánostól a vásárhelyi hívek zöme a Szent Kristóf napi mise, majd járműáldás után búcsúztak el, apró ajándékokkal és a köszönet szavaival.
– Több, mint 46 éve működöm papi hivatásomban, ennek az időnek nagy részét Békés megyében töltöttem. Bár Csongrád megyei születésű, azaz makói vagyok és rében itt nevelkedtem, de felnőtt koromban annyi idő eltelt már, hogy érzelmileg inkább Békés vármegyéhez kötődöm, hiszen Gyulán kezdtem a pályafutásomat, majd átkerültem Békéscsabára, 20 évig voltam Mezőhegyes plébánosa, és 12 évig Battonyáé. Ilyen értelemben hazatérek, igaz, Újkígyóst kevéssé ismerem – mondta portálunknak az utolsó vásárhelyi miséjét követően. – Hogy a két éves vásárhelyi működésem milyen volt, azt a hívek tudják megítélni. Törekedtem arra, hogy ami energiámból, erőmből, tehetségemből, alkatomból, habitusomból adódik, alakul, azokat megtegyem. Spirituális és anyagi értelemben is létrehoztam több olyan dolgot, mely remélhetően maradandónak bizonyul. Elindítottam egy egyházközségi újságot, szerkesztettem két kis kiadványt a templom értékeiről, hagyományt teremtettük a csomorkányi őszi, tavaszi szabadtéri misékkel, melyeket nagyon kedveltek a hívek. Úgy érzékeltem, nagyon fontosak voltak a közösségépítő egynapos kirándulások, most tavasszal pedig Csíksomlyóra vezettem zarándoklatot, és egyben erdélyi körutat, egy autóbusznyi érdeklődővel. Ás elkészült nemrégiben a Szent István templom új oltára és ambója, s ez utóbbiak maradandó rekvizítumai lesznek az itteni működésemnek – sorolta Bajnai István.
A makói polgári családban született Bajnai Istvánt 1978-ban Szegeden szentelték pappá. Közben művészettörténeti tanulmányok folytatott. Előbb segédlelkész volt Gyulán, illetve Békéscsabán, majd 20 évig Mezőhegyes plébánosa volt. 2005-ben került Battonyára, 2006-ban kanonoki címet kapott. Hosszú ideig volt kerületi esperes, jelenleg a Szeged-Csanádi Püspöki bíróság bírája, az Egyházmegyei Papi Szenátus tagja.
Battonyán Beke István írói néven sokoldalú helytörténészi/írói tevékenységet is kifejtett, így megírta a battonyai római katolikus egyházközség történetét, összesen tizenhét prózai és verseskötete is megjelent. A pandémia alatt pedig bibliai történetek alapján írt gyerekeknek szóló könyvet.
A battonyai hívek egyház és közösségépítő munkásságát is számon tartják, hiszen visszaszerezte a battonyai egykori katolikus iskola villaépületét, az úgynevezett Borsos-iskolát, melyet nem csak teljesen felújíttatott, de létrehozta benne a Katolikus Közösségi Házat. A katolikus temetőben új ravatalozót, kolumbáriumot építtetett, és új – tizennégy műtárgyból álló – stációt emeltetett. A templomot, az egyházközséget számos műtárggyal, műalkotással gazdagította. Rendbe hozatta a külterületeken álló út menti kereszteket. Működési idejében indult meg újra a katolikus szellemiségű oktatás Battonyán mégpedig, 2011 őszétől a Mikes Kelemen Katolikus Gimnáziumban.