Márki-Zay Péter polgármester sokat beszélt már arról az átfogó komplex szociális programról, amit a Biztonságos Baja Program példájából kiindulva Hódmezővásárhelyen honosít majd meg. A szerdai közgyűlésen döntenek a Szent Ferenc Lakhatási Programról.
Egyre több tény derül ki arról a komplex, több hatóságot, intézményt és civil szervezetet összefogó szociális programról, amit a város polgármestere szerint januártól indítanak és teljes egészében ebben a ciklusban bővítik. A program célja az egyenlőtlenségek csökkentése, látens problémák felkutatása és megoldása, a leszakadó réteg felzárkóztatása és tudatosságának növelése, meglévő erőforrások felkutatása és azok egyenlő elosztása. Hosszú távon a cél a szociális biztonság kialakítása, mely mindenki számára megteremti az erőforrásokhoz való hozzáférést.
Az előterjesztés egy Assisi Szent Ferenc mondattal indít:
Előbb csináld azt, ami szükséges, utána azt, ami lehetséges, és máris azt fogod csinálni, ami lehetetlen.
Az előterjesztésből kiderül, hogy a komplex ellátórendszer a közgyűlés döntéseinek alapján a Hódmezővásárhelyi Kapcsolat Központ koordinálásával fog megvalósulni, együttműködve más szervezetekkel és szervekkel. A program szociális, egészségügyi és közbiztonsági téren is számos irányt kijelölt.
A program főbb irányai a szociális biztonság terén: csökkenteni a szociális és egészségügyi egyenlőtlenségeket, szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása; transzgenerációs minták átdolgozása; foglalkoztatottság növelése; bevont célszemélyek életminőségének, mentális jóllétének javítása; közösségi kapcsolatok, csoportok erősítése.
A program főbb irányai a közbiztonság terén: bűncselekmények megelőzése, közbiztonság javítása, biztonságérzet növelése.
Az előterjesztésből kiderül, hogy a legfontosabb stratégiai irányok, amelyekkel a program a következő években foglalkozni fog: egy mentorrendszer kiépítése, ellátotti kártyarendszer bevezetése; Szent Ferenc Lakhatási Támogatás bevezetése; adósságkezelés; pénzügyi tanácsadás; mikrohitelezés, mikrobank; háztartásvezetés; higiénés feltételek javítása, lakókörnyezet tisztán tartása, személyi higiénia javítása; tervszerű napirend kialakítása; mentális egészség szolgáltatások; egészséges életmód tanácsadás; szülő-edukáció (Boldog-ovi program, Anya játssz velem program, Veronika program, csecsemő reflex program, Ringató foglalkozás); tudatos jelenlét program; élelmiszer adomány, munkaerő-piaci reintegráció: Gyes-ről visszatérők vagy börtönből szabadulók számára; gyermekek tanulmányi eredményeinek javítása; korrepetálás; egykapus ügyintézési rendszer kiépítése; szükségletfelmérés; drogprevenció; anonim alkoholisták csoportja; kamerarendszer kiépítése; Balesetmegelőzési programok; újraélesztés, elsősegély tanfolyam; balesetmegelőzési interaktív bemutatók, oktató programok; okoszebra; kereszteződések beláthatóvá tétele; trafiboxok kiépítése; KRESZ oktatópálya; közvilágítás; túzvédelmi programok; szén-monoxid érzékelők felszerelése; tűzből való menekülés oktatása, baleseti szimulációs oktatás.
A Szent Ferenc Program a következő 4 évben folyamatosan valósul meg, ennek első lépése a Szent Ferenc Lakhatási Támogatás bevezetése, amely egy teljes mértékben önkéntes együttműködésen alapuló pályázati program. A szociális bérlakásban lakók a Hódmezővásárhely Városáért Közalapítványhoz pályázhatnak havi támogatásért, amely a lakbérben kerül jóváírásra, vagyis pozitív pályázati elbírálás esetén a szociális bérlakás bérlőjének ennyivel kevesebb bérleti díjat kell fizetnie.
A pályázatból eredő támogatás mértéke a teljes lakbér összegének 40 %-áig terjedhet, a támogatás legfeljebb 6 hónapos ciklusra kerül megállapításra. A programban mentorok vesznek részt, akik a Hódmezővásárhelyi Kapcsolat Központ szakképzett munkatársaiból kerülnek kiválasztásra, akik majd rendszeresen tartják a kapcsolatot a pályázókkal.