Szombaton délelőtt több helyszínen is nekiláttak a tavaszi szemétszedésnek a Hód-Vad Vadász és Természetvédő Egyesület tagjai, valamint a hozzájuk csatlakozott Márki-Zay Péter polgármester. Bár azt tapasztalták, hogy az utóbbi években egyre kevesebb az illegálisan kihelyezett hulladék, azért most is akad belőle.
Az egyesület önkéntesei egyszerre több helyszínen is gyűjtötték a mellékutak mellől az oda hordott szemetet. Mi Vincze Gyulát, a Hód-Vad Vadász és Természetvédő Egyesület természetvédelmi felelősét és feleségét, valamint Márki-Zay Péter polgármestert követtük. Mégpedig a Szikáncs felé vezető út 7-es kilométerszelvényénél nyíló mellékútig, melynek árkából már az első harminc méteren döbbenetes mennyiségű hulladék került elő: az autóabroncsoktól a faiskolai – még összekötözött – kis fákon át a szőnyegig, vécécsészéig, ágyig, vagy éppen egy kisebb zsáknyi vágókorongig. És persze kábelekből is volt bőven, de akadt itt két zsáknyi üres sörösdoboz is.
Akkora mennyiséget szedtek ki az árokból, hogy azt el sem szállították a helyszínről, viszont bekerült abba az informatikai rendszerbe, mely alapján majd a pontos helyszín ismeretében a város elszállíttatja.

– Tapasztalatunk szerint mostanában nem összevissza, hanem egy helyre dobálják a szemetet az emberek. Nem is értem, hogy akkor miért nem a megfelelő helyre viszik el – mondta Szőlősi Gyula. Felesége, Szőlősi Tatjána szerint felháborító, hogy ha valaki nem akar fizetni a hulladékért, a természetbe viszi ki és nem a hulladékudvarba vagy valamelyik városi bérház melletti szemeteskonténerbe teszi. – A szétszórt fém-, üveg- és műanyagdarabok minden évben összevágják a kutyánk lábát és hasát, emiatt műtétre kell vinnünk. De a vadállatok nem kapnak orvosi kezelést, csak szenvednek vagy elpusztulnak – mondta.
– Ha valakik úgy döntenek, hogy Vásárhelyen vagy a környékén szemetet szednek, akkor a város örömmel biztosítja a szemét elszállítását, ad zsákokat, védőkesztyűket, vagy akár – védőitalként – ásványvizet. Ez a minimum, amit az önkormányzat megtehet azért, hogy megtisztuljon a város. Azt szeretnénk elérni, hogy el se dobják az emberek a szemetet. Ha illegális szemétlerakót látnak, akkor jelentsék be, ha tudják, hogy ki tette oda, akkor azt jelentsék föl. Nagyon fontos, hogy tisztának őrizzük meg a környezetünket – mondta Márki-Zay Péter. Hozzátette, hogy az utóbbi hét évben jelentősen csökkent az illegálisan lerakott hulladék mennyisége. – A korábbi önkormányzat még saját maga is működtetett egyet a Tóth malom utca mellett, melyet 10–15 millió forintos költséggel tudtunk fölszámolni. Nemrégiben pedig egy fideszes képviselő tett bejelentést a Pálma és Temesvár utca környéki illegális lerakóról, melyet a város felszámolt, ahogy megtette ezt a tudomásunkra jutott összes szemétlerakóval. Most javult az állapot, de azt látom, hogy évről évre van mit összeszedni. A jövőben is mindent meg fogunk tenni azért, hogy a város környéke se legyen szemetes. Ez ügyben sajnos még mindig nagyon rosszul állunk, valahol India és Katar között vagyunk. Hiszen míg Indiában mindenütt szemét van, addig Katarban sehol sincs – tette hozzá a polgármester.
Vincze Gyulától, a 2007-ben alakult Hód-Vad Vadász és Természetvédő Egyesület természetvédelmi felelősétől megtudtuk, hogy a kezdetektől rendeznek tavaszi szemétszedési akciókat. – Szívünk a természet védelme, és nem csak a vadászat. Zömében azt a 3900 hektárnyi területet tisztítjuk meg a szeméttől, mely hozzánk tartozik, azaz a batidai Hármas-dűlőtől az erzsébeti egyik dűlőig tartó részt. Főleg a Szikáncs és Maroslele, na meg a Szeged felé vezető út a legszennyezettebb. Tapasztalataink szerint azonban egyre kevesebb az illegálisan lerakott szemét. Korábban találtunk kihajítva extrém dolgokat: így valaki 3–400 használt pelenkát hordott ki az egyik fasorba, amit mi végül villával szedtünk össze. De gyakran előfordultak traktorgumik is, bukkantunk olajos és vegyszeres flakonokra, fóliákra. Szedtünk már össze az egyik csatornából egy fél bontott autót is. Nagyon zavar bennünket, ha ezekbe vadászat közben botlunk.
Az illegális hulladéklerakás visszaszorítása érdekében a város januártól bevezette a külterületen is a kötelező szemétszállítást. A tanyán élők most előre fizetős zsákot kapnak a kommunális hulladékuknak, s azokat meghatározott napokon, időben kell kihelyezniük, hogy elszállítsák. A városban és a térségben élők számára pedig ott a lelei úti regionális hulladéklerakó, és működik a hulladékudvar is a Szántó Kovács János utca végén.