A Bethlen Gábor Református Gimnázium adott helyet a Tudományos Diákkörök XXV. Kárpát-medencei Konferencia Élet- és Környezettudományi Országos Előválogatójának. Az Ótemplomban rendezett megnyitó után pénteken hét, szombaton öt szekcióban ismertetik a kutatási eredményeket a résztvevő diákok.
Bovier Hajnalka, a Bethlen Gábor Református Gimnázium igazgatója köszöntőjével és az iskola diákjai műsorával nyílt meg ma délután a Tudományos Diákkörök XXV. Kárpát-medencei Konferencia Élet- és Környezettudományi Országos Előválogatója a Református Ótemplomban, majd ezt követően hét szekcióban ismertették a versenyzők tudományos diákköri dolgozatukat a szakmai zsűri tagjai előtt, már a gimnázium termeiben.
– Ez az első alkalom, hogy részt veszek ilyen megmérettetésen, de már nagyon várom, hogy elindulhassak, Kíváncsi vagyok, hogyan tudok szóban teljesíteni és kapok-e olyan visszajelzéseket, melyek alapján fejlődhetek, és amelyek az egyetemen is hasznosak lehetnek. A 3D nyomtatott fertőzések ellen használható hüvelytablettákról fogok beszélni, melyeket ma még csak tényleg tablettaként forgalmaznak. Ezt a témát azért választottam, mert úgy gondoltam, hogy a 3D nyomtatás egy nagyon gyorsan fejlődő terület és nagyon érdekelt. 3D nyomtatással előállítani ezeket még egy nagyon új dolog, jelenleg is zajlanak ezzel kapcsolatban kutatások. Általános szakon tanulok a debreceni református kollégiumban, de kémia és biológia fakultáción. Szeretném majd a kutatásomat is folytatni .és a gyógyszerész karon szeretnék továbbtanulni – árulta el a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziuma végzős diákja, Váradi Eliza Sára.
Bovier Hajnalka szerint nagy jelentőségű versenyről van szó, mely lefedi a tudományterületek teljes egészét. – Nagyon széles a repertoár, 12 szekcióban versenyeznek a diákok, 104-en, mérettetik meg magukat. Nagyon érdekes kutatási programokkal jelentkeztek. 84 kísérőtanár van jelen a rendezvényen, 36-an pedig zsűri munkájában vesznek részt. Utóbbiak nagy része a Szegedi Egyetem oktatója, vagy cégek képviselője, illetve vannak köztük gimnáziumi tanárok – világított rá a TDK konferencia súlyára. – A gyerekek szabad kezet kapnak, hogy a saját érdeklődésük mentén keressenek olyan kutatási témát, ami őket érdekli. Ez valamilyen módon kapcsolódik ugyan a tananyaghoz, de mégis egy olyan lehetőség, amiben kibontakoztathatják a tehetségüket, azaz tudományos fürkészmunkát végezhetnek. Ezek azok a diákok, akik magasabb színvonalon képviselik a saját tudományterületeket, és túllépnek a középfokú kutatási rendszeren.
– Az odúlakó és telepesen költő madárfajok parazitológiai vizsgálatával rukkoltam elő. Azért nagyon érdekes a téma, mert még nincs sok adatunk erről Magyarországon. A gazda és a parazita viszonyról ezért sok mindent meg lehet tudni – világított bele a 40-50 órás munkával írt meg tudományos dolgozatába a Gödöllői Premontrei Iskolaközpont kilencedik osztályába járó Cseh Zsombor. Számára a legnehezebb résznek egyébként nem a kutatómunka vagy a dolgozat megírása, de annak prezentációját jelentő PPT tökéletesre való elkészítése jelentette.
Az előválogatóra nagyon sok területről, hazánkban Soprontól, Mosonmagyaróvártól, Debrecenig, Kisvárdáig, illetve a határon túl így területekről is érkeztek induló diákok, bethlenes most azonban egy sem indult.