Száz vásárhelyit érdekelt a hétvégi madárgyűrűzés

Tíz hálót állítottak fel és 39 madarat gyűrűztek meg a hétvégén a kubikgödröknél a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület önkéntesei. Fotók: Gyarmati Gábor.

Idén utoljára gyűrűzték a madarakat a Téglagyári Tanösvénynél. A hálókat óránként ellenőrizték és a hálóba akadt madarakat óvatosan kiszabadították, majd rövid mérések és az adatok rögzítése után egyedi, sorszámozott jelölőgyűrűvel látták el őket. Természetesen a meggyűrűzött madarakat a lehető legrövidebb időn belül szabadon engedték.

Sárgafejű királyka, erdei szürkebegy, feketerigó, csilpcsalpfüzike, ökörszem, vörösbegy, énekesrigó, kékcinege és széncinege is berepült a madarászok hálójába.

Európa két leggyakoribb cinegefaja is berepült a hálóba.

„Függönyhálókat teszünk ki az élőhelyekre, és arra számítunk, hogy különböző madarakat sikerül majd vele megfognunk, a madarakat ezután vászonzsákba tesszük, és mindegyik kap egy jelölőgyűrűt, amit nagyon szeretnénk bemutatni az érdeklődő közönségnek, hiszen az élő állatok megfigyelése testközelből mindig nagyon-nagyon érdekes. A jelölőgyűrű egy pici fém gyűrű, ami a madarak lábára kerül, mindegyik fém gyűrű különbözik egymástól, tulajdonképpen az autónak a rendszámához tudnám hasonlítani, rajta van a Budapest felirat, ami rögtön elárulja, hogy Magyarországon gyűrűzött madárról van szó, ezalatt pedig egy betűkből és számokból álló kombináció van, ami teljesen egyedileg megkülönböztethetővé teszi az egyes madarakat.” tudtuk meg Verseczki Nikoletta gyűrűzőtől, még az első hálóellenőrzés előtt.

Nem csak látványos program, de fontos kutatási módszer is a madárgyűrűzés, hiszen a megjelölt egyedek adatai egy adatbankba kerülnek és a későbbi visszafogások alkalmával fontos információkat tudhatunk meg egy-egy madárfaj szokásairól. Ezeket az információkat később a veszélybe került állományok megmentésére is felhasználhatják.

Óvatosan szedték ki a hálóból a befogott madarakat
Óvatosan szedték ki a hálóból a befogott madarakat

Molnár Ádám a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület elnöke nem csak a madarak természetéről számolt be, hanem azt is elmondta, hogy melyik faj fészkelését hogyan segíthetjük elő mi magunk. „Magyarországon a széncinege és a kékcinege is gyakori költő, ezen belül Hódmezővásárhely környékén is, a fészkelésüket elősegíthetjük odútelepítéssel, a széncinegének a B típusú odút tegyünk ki, ami 32-es röpnyílás átmérőjű, a kékcinegének pedig 28-ast. Ezeket előszeretettel elfoglalják.”

Nem akárkiből lehet madárgyűrűző, komoly vizsgákon kell jól teljesítenie és sok gyakorlatra van szüksége annak, aki gyűrűzőnek áll. Természetesen a főszerep ezúttal is a madaraké volt.

Százan látogattak el a programra. A Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület tagjai, madarászok, családok és a Klauzál Gábor Általános Iskola felső tagozatos tanulói is szép számmal eljöttek a madárgyűrűzésre.

HódmezővásárhelyTéglagyári tanösvényVásárhelyvásárhelyi hírekVásárhelyi Természetvédemi Egyesület