A korabeli sajtó csak a hírekben említette meg az akkor már hagyományosnak tekintett, a templomokban és az iskolákban zajló megemlékezéseket. Azért a bedeszkázott aradi emlékművel kapcsolatos román belügyminiszteri rendeletet is megírta.
Nem rendeztek városi koszorúzást, külön megemlékezést száz esztendővel ezelőtt Vásárhelyen október 6-án, de az aradi vértanúk emlékének gyászünnepséget tartottak a templomokban.
„Értesítés: Hazafias érzelmünk eddig is minden évben gyászünnepet szentel október 6-án az aradi vértanúk emlékére, templomainkban ez évben sem mulasszuk el. Éspedig ővelük együtt azoknak az összesnévtelen hősöknek is szenteljük gyászemlékű ünnepélyes isteni tiszteletet, akik a világháborúban elvérzettek. Az isteni tisztelet óráját közölni fogjuk. – Elnöklelkész.”
A fenti rövid hír jelent meg 1923. október 4-én a Vásárhelyi Napló című Vásárhelyen megjelenő napilapban. Ugyancsak itt, egy, az aradi vértanúk szobráról is hírt adtak: „Le kell bontani az aradi szobrokat! Aradról jelentik: Mint az Erdélyi Hírlap közli, a román belügyminiszter rendeletileg leírt Arad város tanácsához, hogy Kossuth Lajos és a 13 aradi vértanu(sic) bedeszkázott szobrait haladéktalanul bontassa le és ideiglenesen helyezze el őket múzeumba.”
Ennél több értesítés az aradi vértanúk napja előtt nem került bele a lapba, egy október 5-i, az vértanúk képzeletbeli feltámadásáról szóló tárcát leszámítva.
A református elnöklelkész gyászünnepre való felhívása azt bizonyítja, hogy a városban – ahogy országszerte – már akkor is komoly hagyománya volt a megemlékezésnek. Külön pikantériája volt, hogy Arad akkor már hivatalosan is Románia része volt – a magyar parlament ugyanis az 1921. évi XXXIII. törvénnyel becikkelyezte a trianoni békeszerződést.
A város – a lap október 7-i szűkszavú tudósítása szerint – ma 13 vértanú emlékét. „Vásárhely hazafias közönsége tegnap a szokásos módon ünnepelte meg a 13 vértanú emlékét. Az egyházfelekezetek templomaiban istentiszteletek voltak, amelyeken nagy (számú) közönség vett részt, élén a városi tanács képviselőivel. Az iskolák ifjúsága hazafias ünnepélyekkel áldozott a vértanuk emlékének.”