A munkaadók most azon törik a fejüket, éljenek-e a kormány adta lehetőséggel, az ország vezetése ugyanis rájuk hárította annak felelősségét, hogy döntsenek a koronavírus-járvány megfékezése kapcsán. Ha az Ön munkáltatója elrendelné az oltakozást, eleget tenne az utasításnak? Szavazzon a cikkünk végén!
Nincs virológus minden munkahelyen, a napokban kiadott rendelkezés szerint most mégis azt várja a kormány a munkáltatóktól, ők határozzanak a pandémia megfékezése érdekében.
A hivatalos közlés szerint „az átoltottság növelése és a munkahelyek védelme érdekében a kormány lehetővé teszi a munkáltatóknak, hogy a munkahely és a munkakör sajátosságaira tekintettel a munkavégzés feltételeként előírják a koronavírus elleni védőoltás felvételét dolgozóik számára, akár minden dolgozótól elvárt egységes munkafeltételként, akár – munkakörtől függően – egyéni munkafeltételként.
A még beoltatlan dolgozóknak a munkáltató 45 napos határidőt állapíthat meg az első oltás felvételére. Az oltást elváró munkáltatóknak elektronikus úton (e-mail) vagy papír alapon tájékoztatni kell a foglalkoztatottat az intézkedésről, a határidőről és a védőoltás felvétele elmaradásának lehetséges jogkövetkezményeiről. Nem várható el a védőoltás felvétele attól a dolgozótól, akinél orvosi igazolással alátámasztottan ellenjavallt a védőoltás. Ha a dolgozó a védőoltást a munkáltató által meghatározott határidőn belül nem veszi fel, akkor a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el, és ha egy éven belül továbbra sem veszi fel az oltást, akkor a jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti.”
A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet külön bejegyzést szentelt a témának, ami az egyes munkaadói és munkavállalói döntések következményeit taglalja.
Mi az olvasóink véleményére is kíváncsiak vagyunk. Szavazzon!