Szavalók mondtak verseket a Cimeten a költészet napján

Szavalók mondtak verseket a Cimeten a költészet napján

A mai Cimet Kézműves Piacon szavalhatták el kedvenc költeményüket az irodalom szerelmesei a Petőfi Sándor Szavalóverseny idei díjazottjaival közösen, a Magyar Költészet Napján.

Rutinos versmondók lepték meg ma délután a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ melletti almáskertben működő Cimet Kézműves Piac eladóit és vásárlóit, ugyanis a költészet napja alkalmából adták elő kedvenc verseiket.

A többségében iskoláskorú verselők mind gyakorlott előadónak számítanak, akik már hozzászoktak ahhoz, hogy közönség előtt szerepelnek.

– Faludy György Tanuld meg ezt a versemet című költeményét mondom el. Tavaly egy algyői versenyen hallottam egy lánytól, és nagyon megtetszett – mesélte Dékány Benedek, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola 7. ny osztályos tanulója. Ő rutinos versmondó, hiszen nemrég a Petőfi Sándor- és a Wass Albert-szavalóversenyen is részt vett, és megnyerte a városi iskolai fordulót, így továbbjutott a vármegyei döntőbe. Emellett a kisújszállási Kazinczy szépkiejtési versenyen is aranyérmet szerzett.

– Azért jöttem el, mert úgy gondoltam, hogy a költészet napján itt a helyem – mondta Ládi Levente Zsolt, aki Petőfi A vén zászlótartó című versét adta elő. Elmondása szerint a verset egy nap alatt megtanulta, de az előadás tökéletesítéséhez sok idő kellett. Vásárhelyen minden szavalóversenyen indult már, de fellépett Budapesten is. – Kisebb koromban ajánlották, hogy kezdjek el szavalni, azóta rendszeresen verset mondok. Először sokszor elolvasom a verset, aztán kikérdezem magamtól, és a szüleim is segítenek csiszolni – tette hozzá a Németh László Gimnázium és Általános Iskola 8. c osztályos diákja.

– Ez már a sokadik alkalom, hogy közönség elé állok. Még általános iskola második osztályában kezdtem verset mondani, és most 21 éves vagyok, így már sok oklevelem gyűlt össze – mondta Török Beáta, az egyik felnőtt szavaló. Ő is Faludy Tanuld meg ezt a versemet című költeményét választotta. – Ezt adtam elő a Petőfi-szavalóversenyen is, ennek alapján hívtak meg ide. Nagyon sokszor szavaltam már, bennem van a rutin, de ha valamit nagyon szeret az ember, mindig van egy kis izgalom. Igyekszem legyűrni – tette hozzá. Elárulta, hogy vonzza a színészi pálya, de egyelőre még nem abba az irányba sodorja az élet.

Nagy Balázs Levente, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola 4. c osztályos tanulója volt az egyik legfiatalabb versenyző, aki Petőfi A csonka torony című versével készült. – A tanító nénim mondta, hogy kapott erről egy e-mailt, és hogy eljöhetnék. Én pedig szerettem volna ismét elmondani ezt a verset, talán utoljára. Több versenyen is részt vettem vele, de még egyik sem sikerült igazán jól. Nagyon szeretem a verseket, és az elsőt már akkor tanultam meg, amikor tudtam olvasni – mondta.

– A Roma Kultúra Napja rendezvénysorozat alkalmával meghívtuk Ásos Gézát, a békési Kira cigány étterem séfjét, hogy vendégelje meg a vásárhelyieket, valamint a Kucu Bandát, hogy hangulatfestésként cigány zenét játszanak. Ezt összekapcsoltuk a költészet napjával. Ezt a szép ünnepet próbáltuk összekapcsolni a cigány kultúra napja rendezvénysorozattal. Fontosnak tartjuk, hogy a magyar kultúrát együtt ünnepeljük a cigány kultúrával, hiszen a versek képesek megfogalmazni azokat a gondolatokat, amiket mi magunk sokszor nem tudunk – mondta Tóth István nemzetiségi referens.

A szavalók teljesítményét a szervezők süteménnyel jutalmazták.

  • szavalók12
cimetköltészet napjaVásárhelyvásárhelyi hírek