Csütörtökön a Szegedi Járásbíróságon megkezdődött annak az ügynek a tárgyalása, melyben Lázár János magánvádlóként perli Szabó Margitot, a Vásárhely Jövőjéért Egyesület elnökét.
Az országgyűlési képviselő és miniszter azért kezdeményezett jogi lépéseket, mert véleménye szerint az egyesület által jegyzett, tavaly márciusban a vásárhelyi postaládákba került két szórólapon olyan vádakkal illették őt, melyek kimerítik a becsületsértés és nagy nyilvánosság előtt elkövetett érdeksérelem fogalmát. A csütörtöki tárgyalási napon Szabó Margit felolvasta a vallomását, melyben többek között azt állította, hogy az egyesület fel akarta hívni minden vásárhelyi figyelmét arra, milyen visszaéléseket, erkölcsileg megkérdőjelezhető tetteket hajtott végre a képviselő az utóbbi években.
Többek között olyan kifejezések voltak olvashatók a szórólapokon Lázár János fotója mellett, mint tolvaj, alkalmatlan, közvagyon kiárusítója, pökhendi, zsarnok. A magánvádló ügyvédje szerint ezzel többrendbeli rágalmazást és becsületsértést követett el Szabó Margit, és kimeríti a folytatólagosan, nagy nyilvánosság előtt elkövetett érdeksérelem fogalmát is. A szórólapok a tavaly áprilisi országgyűlési kampány finisében kerültek a postaládákba, így erős politikai üzenetük volt. Az egyesület elnöke az általa felolvasott vallomásban jelezte, hogy a vásárhelyi lakosoknak joguk volt tudni, hogy milyen ember Lázár János, mielőtt a szavazóurnákhoz járultak volna.
Azt a véleményét is megfogalmazta, hogy a térség országgyűlési képviselője példát akar statuálni azzal, hogy őt a bíróság elé citálta. Szabó Margit szerint a jelenleg kormányon lévő politikai erő nem hajlandó érdemi vitákat folytatni azokkal, akik nem értenek egyet velük, ezért is durvult el a közélet, és ezért kellett többek között szórólapokon tájékoztatni a város lakosságát arról, mit is tett Lázár az elmúlt években. Szabó Margit feltette a költői kérdést: Joga van-e egy polgárnak véleményt nyilvánítani egy politikus ténykedéséről, és azt másokkal megosztani? Véleménye szerint erről is szól ez a per. És arról is, hogy egy független bíróság meg fogja-e védeni őt egy sértett politikus bosszújától?
Kriveczky György ügyvéd – aki a tárgyalástól távol maradó Lázár Jánost képviselte – többek között azt kérdezte a vádlottól, hogy egyetértett-e minden, a szórólapon megfogalmazott kijelentéssel? Ő azt válaszolta, hogy bár az egyesület tagjai közösen fogalmazták meg a két szórólapon szereplő állításokat, ő mindegyikkel teljes mértékben egyetért. A vád ügyvédje arra is kíváncsi volt, hol és mennyi példányban nyomtatták a szórólapokat. Szabó Margit erre nem tudott válaszolni, mondván ő csak a tartalomért felelt. Véleménye szerint a szórólapokon megfogalmazott állítások igazak és bizonyíthatók, ennek illusztrálására több cikket csatolt egy beadványához, melyet röviddel a tárgyalás előtt küldött meg az ügyvédje a bíróságnak. Ezek a helyi és az országos sajtóban jelentek meg. A bíró a vádlott meghallgatása után elnapolta a tárgyalást arra hivatkozva, hogy át kell tanulmányoznia ezek tartalmát, ugyanakkor 15 napot adott a védelemnek arra, hogy a szórólap tényszerű állításait írásban bizonyítsa. A következő tárgyalási nap május 18-án lesz.