Idén is megsínylették a tavaszt a kajszi-és őszibarack ültetvények, 50-60%-os fagykárokat tapasztalnak a gyümölcsösökben, mesélte Sipos gazda. Főként a korai virágzású növényeket érintette a probléma, de a szilva-és almafákon is láthatóak az éjjeli fagyok nyomai. A gyümölcsösökben már a kártevők is megjelentek, melyek ellen érdemes időben védekeznie a gazdáknak.
Megviselte a szeszélyes tavaszi időjárás a gyümölcsösöket Hódmezővásárhely környékén, mesélte Sipos József, azaz Sipos gazda. A szokatlanul nagy hőmérsékletingadozás igénybe vette a növényeket, helyenként jelentős fagykárok csökkentették a várható termést. Elképzelhető, hogy az elmúlt két évhez hasonlóan idén sem szüretelhetünk sok kajszi-és őszibarackot.
Különösen a korán virágzó növényeknél okozott gazdasági kárt a fagy. Most még nehéz megítélni, de bizonyos helyeken 50-60%-os fagykárok, de egyes helyeken 100%-os őszi-és kajszi barack kártétemények alakultak ki, nyilatkozta a Vásárhelyi TV-nek Sipos József.
Bár a fagykár ellen nem sok eszköz áll a gazdák rendelkezésére, a most támadó rovar kártevők hatását csökkenthetik, mondta a növényorvos. A díszbogár, a díszbogár lárva, ami a kocsányrészek lerágásával hajtja végre a problémát, tette hozzá.
A virágzás kezdetén és végén kijuttatott megfelelő növényvédőszer kombinációk megvédik a gyümölcsösöket, például a díszbogártól és sok más kártevőt is távol tarthatnak a fáktól. Sipos József a kártevők mellett a monília gombafertőzésre hívta fel a gazdák figyelmét, amely a növény szárán, virágán és termésén keresztül is fertőzhet.
A virágzási időszak mindig egy összetett fonológiai folyamat a gyümölcsösökben. Ezért fel szeretném hívni a figyelmet a növényvédelemre, különösen a monília megbetegedésekre.
– hangsúlyozta Sipos. A szakember hozzátette, hogy az élővilág védelméért érdemes a kémiai anyagok helyett biológiai eszközökkel, például feromonos rovarcsapdákkal és ragacslapokkal védekezni a rovarok ellen.