A Fidesz-KDNP képviselői, Markó Csaba, Nagy Enikő Diána és Szeibel Máté a közgyűlést összefoglaló sajtótájékoztatót tartottak, ahol megosztották döntéseik mentén húzódó érveiket.
Mindhárom képviselő beszámolt a vásárhelyi novemberi közgyűlésen történő napirend előtti felszólalásairól, valamint a napirendi pontokkal kapcsolatos döntéseikről, amelyek többnyire egyetértésben történtek.
Nagy Enikő Diána három újvárosi, nagy kiterjedésű, illegális szemétlerakat meglétét jelezte a testületnek, amelyekről végül Laczkó Judit Lakosságszolgálati Iroda vezetőtől kapott megnyugtató választ. Az egyik ügyet már át is adták a kormányhivatalnak, amely illetékes az ügyben, a másik két esetben is már folyamatban van a szemétlerakó felszámolása.
Szeibel Máté napirend előtti felszólalásában a közkutak és közkifolyók állapotával kapcsolatban érdeklődött, illetve az ezekkel kapcsolatos tervekről. Ugyanakkor jelezte, hogy a susáni járdák és utak állapotán, valamint ezek esővíz-elvezetésén is javítani kellene. Három susáni kút van, amelyek kincsei a körzetnek, ezek felújítására és a környező terek karbantartására kapott ígéretet. A képviselő szót emelt egy Klauzál utcai buszmegálló kapcsán is, ide fedett buszmegállót kért, a padok rendberakását. A képviselő közmeghallgatáson is hozzászólt az egyik témához, ott a környezettudatosság jegyében javasolta a számlálóval ellátott közlekedési lámpák kihelyezését.
Markó Csaba a Kossuth tér rekonstrukcióját hozta fel a napirendi pontok előtt. Az aljegyző jelezte, hogy feljelentést tesznek majd, illetve polgári peres eljárásban próbálják visszaszerezni azt az összeget, amivel a vállalkozó lelépett.
A fontosabb napirendi pontok kapcsán a Fidesz-KDNP képviselők kiemelték, hogy a Szent Ferenc program ötlete nagyon tetszik nekik, de felmerültek aggályok is a közgyűlésen megszavazott lakhatási támogatás feltételrendszere kapcsán. Egyrészt túl magasnak ítélték meg a 3,8-as átlagot, amit az iskolás gyerekek esetében elvárnak, ezt végül 3-as átlagra módosították. Ugyanakkor Nagy Enikő Diána kiemelte, hogy nem kellene a gyerekekre plusz felelősséget róni azzal, hogy a teljesítményük hozzájáruljon a támogatás mértékéhez. Szerinte egyszerűbb lenne, ha az igazolatlan hiányzások számát vennék figyelembe, illetve azt elérni, hogy ezek a gyerekek ne bukjanak meg. A másik aggály a mentorok kiválasztásánál merült fel a képviselőkben, mert bár a családsegítő munkatársainak önkéntes jelentkezésével oldják majd meg, hogy legyen elég mentor a programban, a munkatársak szakmai előmenetelénél figyelembe veszik majd, hogy jelentkeztek-e a programba, így mégsem marad teljesen következmények nélkül a hiányuk. Nagy Enikő azt is elmondta, hogy Turi Csaba képviselő is egyetértett azzal, hogy a családsegítő munkatársai jelenleg is túlterheltek.
A képviselő a szociális bérlakások árának 30%-os emelésével sem ért egyet, még úgy sem, ha támogatás formájában több pénzt kapnának a rászorulók.
Markó Csaba az építmény- és telekadó emelése kapcsán azt mondta, hogy bár az emelés magánszemélyekre nem vonatkozik, a vállalkozások terheinek növelését – a Kereskedelmi és Iparkamara állásfoglalásával összehangban ők sem támogatták.
A közterülethasználat- és együttélés szabályairól szóló rendeletet ők is megszavazták. A parkolások kapcsán kiemelte, a város tényleg nem úgy épült ki, hogy fel legyen készülve arra, hogy egy-egy háztartásban akár két-három gépjármű is előfordul.
A képviselő üdvözölte a SZEHA elnevezésű Szeged-Hódmezővásárhely-Algyő együttműködést, kíváncsian várják, hogy a város mit tesz annak érdekében, hogy Vásárhely is jól járjon a BYD jelenlétével.
A cég és intézményvezetők kinevezései kapcsán a képviselők elmondták, hogy volt akit támogattak, volt akit nem. A Hód-Fürdő vezetőjével kapcsolatban kifogásként azt mondták, hogy 300 milliós vesztesége van a cégnek, továbbá nem látták a terveket arra nézve, hogy hogyan akarják nyereségessé tenni azt.
A Médiacentrum vezetőjének kinevezését sem támogatták – ezt zárt ülésen tárgyalta a testület, amely végül Kozó Attilát nevezte ki a továbbiakra is (szerk. megj.). Szeibel Máté úgy fogalmazott:
„a helyi média egyoldalú, közpénzből finanszírozott, közel 100 millió forintból, és mi úgy gondoljuk, hogy pártatlannak és függetlennek kellene lennie, és akkor tudnánk támogatni.”
A Tornyai élére Gál Boglárka kinevezését támogatták, mert bár mindkét pályázat, ami a testület elé került jó volt (öt pályázatot nyújtottak be, de a testület elé kettő került – a szerk.), fontos szempontnak tartották, hogy Gál Boglárka vásárhelyi, ismeri a várost.
A felügyelőbizottsági tagok kinevezését sem tudták támogatni – az indoklás ezekben az esetekben elmaradt.
„Számunkra érthetetlen módon döntött a közgyűlés”
– fogalmazott Nagy Enikő Diána, amikor a Hódfó igazgatói kinevezéséről beszélt. Börcsök Györgyi és Lőkösné Nagy Sarolta között dőlt el a verseny.
Nagy Enikő kifogásolta, hogy Lőkösnének sem jogi, sem kereskedelmi, sem gazdasági, sem marketing végzettsége nincs, ráadásul szakmai tapasztalattal sem rendelkezik, ellentétben Börcsök Györgyivel, akinek 11 éves tapasztalata van a cég vezetésében.