Egészen pontosan alig fél év alatt országosan mintegy 4500. Ráadásul az árverseny csökkenése magasabb árakat hozhat. A bezárásoknak számos oka van, árstpoktól energiaárakig
A KSH adataiból derült ez ki. A bezárások száma 2-3-szor magasabb, mint máskor. A portfolio.hu azt írja, átlagosan 2-3 ezer bolt szűnik meg egy évben Magyarországon, tavaly viszont – az inflációs válság kezdetén – már 4500 húzta le a rolót.
A tavalyi év közepétől (tehát egy év alatt) több mint 7000 bolt szűnt meg, ilyen drasztikus, 7% feletti bezárási rátát még sosem láthattunk, írja a portál. Azt már többen jelezték írásaikban, és ezeket mi is szemléztük, hogy az infláció a vásárlóerőnek sem kedvezett.
Nem kedveztek a kisboltoknak az árstopok sem. Korábban többen panaszkodtak arra (a portfolio forrásai is), hogy néha még a beszerzési árnál is jóval alacsonyabban kell eladniuk a termékeket, és ez persze a vásárlóknak jó, de különösen a kiskereskedők egyre nagyobb csapdában érzik és érezték magukat.
A portál azt is írja, a bérminimum és a minimálbér emelését is be kellett az árakba építeni, de nem tett jót a gyenge forint és az energiaárak globális emelkedése sem.
Szinte minden féle kisboltból sok zárt be az idei év első felében.