Drámai jelenségek zajlanak a világgazdaságban az ukrajnai háború miatt. A tőzsdék zuhannak, az orosz cégek értékvesztése elképesztő. Itthon a magyar börzén az orosz és ukrán érdekeltségű vállalatokat „ütik”. Az OTP hosszabb távon hasznának hatodát-hetedét veszítheti el. A forint rekordmélységben szenved.
Az ukrán-orosz konfliktus következményei beláthatatlanok. A nyugati világ egyik büntetőintézkedést hozza a másik után. Ennek következtében az európai tőzsdéken 80-90 százalékkal estek az orosz cégek (például a Gazprom) részvényeinek árfolyama (a moszkvai börze hétfőn-kedden nem nyitott ki).
Itthon a forint alól kirántották a szőnyeget. Az euró kedden kis híján 380 forint volt, ma már 382 forint fölött is járt. A magyar fizetőeszköz sérülékeny, hagyományosan áldozatul esik a világot felforgató válságoknak.
Ezen belül önálló szereplők azok a nagy cégek, amelyek kiterjedt érdekeltségeik miatt könnyen válhatnak áldozati báránnyá. A magyar tőzsde kedden 11 százalékkal zuhant, a befektetők reflexe jól tükrözi a honi gazdasági szereplők kitettségét az orosz-ukrán piacon. A nagyra nőtt érdekeltséget kifejlesztett Richter és az orosz olajimporttól függő Mol értéke egyaránt öt és fél százalékkal esett. Ma tovább folytatódott az esés.
A legkritikusabb helyzetben az OTP Bank van. A regionálisan jelentős szereplővé kinőtt pénzintézet részvényeinek értéke csak kedden 21,5 százalékkal vesztett. A vezető bankcsoport a háborúban álló két országból nyeri profitjának 14-16 százalékát. Ha elhúzódik a harc, akkor Ukrajnában lehetetlenné válhat az üzletmenet fenntartása, Oroszországban pedig további büntetőintézkedések miatt jelentősen romolhat a működés feltétele. Ez súlyos csapás az OTP-re, amelynek részvényárfolyama ma 10 ezer forint alá süllyedt.