A mai napon Hódmezővásárhely delegációja az osztrák Bruckneudorfban (magyarul Királyhidán) írta alá a két település hivatalos testvérvárosi megállapodását, ,,megpecsételve” ezzel a Királyhida és Hódmezővásárhely között már régóta fennálló baráti kapcsolatot.
Eredetileg egy szomorú esemény, a vásárhelyi leventék – fiatal, fegyvertelen fiúk – kálváriájára való emlékezés adta a két település kapcsolatának alapját, amelyet ma hivatalosan is megpecsételtek Bruckneudorfban.
– Örülök, hogy még jobban elmélyíthetjük a barátságunkat – hangsúlyozta a szerződés aláírásakor Gerhard Dreiszker, Bruckneudorf nagyközség polgármestere. – A már 1991 óta létező kapcsolatunkat tesszük most hivatalossá a testvérvárosi dokumentum aláírásával. ’91 óta ápolták a vásárhelyi leventék emlékét a bruckneudorfiak, és a Vásárhelyről ideérkező volt leventék és leszármazottaik is.
– A sajnálatos esemény során a vásárhelyi leventéket 1945 -ben elhajtották városunkból. Itt, Királyhidánál döntöttek úgy, hogy nem hajlandók átlépni a régi magyar határt, a Lajtát. Az orosz és a német tüzérség kereszttüzébe kerülve többen életüket vesztették, mások később fogságba kerültek, majd hazakerülve bajtársaik emlékét ápolták. Ez a történelmi helyszín a testvérvárosi kapcsolat alapja, amelyet most hivatalosan aláírtunk, de már eddig is mély szeretettel és barátsággal ápoltunk – emelte ki Márki-Zay Péter, és elmondta azt is: Bruckneudorf polgármesterével, az alpolgármesterrel és családjaikkal gyakorlatilag minden évben találkoznak, a Szent István Napokon rendszeresen jönnek ők is Vásárhelyre. Végül azt kívánta:
Hódmezővásárhely is ugyanúgy virágozzon, mint ahogy Királyhida. Ezért mindent megteszünk a jövőben is!
Bruckneudorf polgármestere a Médiacentrumnak arról is beszélt, hogy közösek a két település gyökerei, hiszen korábban ők is Magyarországhoz tartoztak, a közös őseink magyarok.
Temperamentumunkban is hasonlítunk egymásra, mindig, amikor találkozunk, azonnal érződik a baráti kötelék.
A vásárhelyieknek azt üzente, hogy üdvözli az itt élőket, és mivel most már írásba is van foglalva, hogy mennyi új barátjuk van, örömmel várja, hogy Vásárhelyen találkozzanak.
Berényi Károly alpolgármester a Lajta-parti levente-emlékműnél beszélt a két település kapcsolatának jelentőségéről. A második világháborúban Vásárhelyről és a környező tanyavilágból 1400 fiatalt indítottak útjukra fegyver nélkül, mesélte. A rendszerváltásig nem, csak utána volt szabad megemlékezni róluk, de ma már hősökként tartjuk nyilván őket. 12 fiatalt esett ezen a helyen áldozatul, több százan pedig orosz hadifogságba kerültek. – Nem sokan tértek haza, de köztük volt az ismert vásárhelyi matematikatanár, Lakatos-Tóth István édesapja is. Ő volt az, aki elkezdte a megemlékezéseket Királyhidán, az akkori városvezetés támogatásával. A bruckneudorfiak is mindig nagy tiszteletben tartották a fiatalok emlékét – világított rá a kapcsolat hátterére az alpolgármester.
Jelentős ez a mai nap, olyan szeretettel és segítséggel találkozunk itt mindig, ami páratlan.
– emelte ki Berényi Károly, és hangsúlyozta: a gazdasági és kulturális kapcsolatot is szeretnék Bruckneudorffal kiépíteni.