Pajzsosrákok élnek a kardoskúti Fehér-tóban

A Körös-Maros Nemzeti Parkban fekvő kardoskúti Fehér-tó környezetében található gyepeken az időszakos sekély vízállások fontos szerepet töltenek be természetvédelmi szempontból – számolt be róla a nemzeti park.

A megvalósult élőhely rekonstrukciónak köszönhetően lehetőség van a víz megtartására, emiatt ezek a tocsogós részek tovább megmaradhatnak, illetve újra ki tudnak alakulni, ha csapadékosra fordul az időjárás. Idén májusban is ez történt, az érdemi esők után ismét megjelent a víz ezeken a kiszáradt élőhelyeken és újra nyüzsgő élettel teletek meg a vízterek, ahol többek között a nyári pajzsosrákok is élnek.

A pajzsosrákok törzsfejlődésük során alkalmazkodtak ahhoz, hogy „otthonuk” időről időre kiszárad. Amikor a víz eltűnik, a felnőtt egyedek elpusztulnak, de az iszapba lerakott tartós petéik akár több mint 10 éven át is megőrzik életképességüket, s a kis rákok kikelnek a mélyedésekben összegyűlő vízben – írja a kmnp.hu.

A pajzsosrákok tulajdonképpen élő kövületnek is tekinthetők, hiszen a fossziliák tanúsága szerint gyakorlatilag pont ugyanolyanok, mint voltak több mint 200 millió évvel ezelőtt, amikor az első dinoszauruszok megjelentek bolygónkon.

Fehér-tóKardoskútKörös-Maros Nemzeti Parkvízállás