Öt és fél év fogházra ítélték a Hableány tragédiájában érintett Viking Sigyn szállodahajó ukrán származású kapitányát első fokon halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetése miatt. A 68 éves kapitány 2019. május 29-én ütközött a Margit híd lábánál a Hableány sétahajóval, amelynek fedélzetén egy 33 fős dél-koreai csoport utazott a két fős személyzettel és 28-an meghaltak. 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásának vádja alól felmentették. A nem jogerős ítélet ellen a vád és a védelem is fellebbezett.
Ezzel párhuzamosan két másik per is zajlik. Egy büntető eljárásban vádolják a Viking Idun kapitányát 27 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásával, a balesetet követően, valamint egy 4,3 milliárd forintos sérelemdíj megfizetése iránti polgári per is folyamatban van.
A mostani ügyben tehát a Viking Sigyn kapitányát 5 év 6 hónap fogházbüntetésre és 6 év vízi járművezetéstől eltiltásra ítélte, a szabadságvesztésbe az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámít. Azonban bizonyítottság hiányában, a 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásának vádja alól a vádlottat felmentette az elsőfokú bíróság, áll a Fővárosi Főügyészség közleményében.
Az utolsó szó jogán a vádlott elmondta, hogy éjszakánként nem tud aludni a tragédia óta. Együttérzését fejezte ki az elhunytak hozzátartozói felé, és végtelenül sajnálja az egészet. Korábban az látott napvilágot, hogy a kapitány azt hitte, hogy fauszadéknak ütközött neki.
A bíróság nem fogadta el a vádlott védőjének érvelését, miszerint a tragédia felelőse a Hableány, egyébként a balesetben elhunyt, kapitánya okozta volna, azért ő lenne a felelős.
A nem jogerős ítélet ellen mindkét fél, a vád és a védelem is fellebbezett. A vádlott a büntetlenségének a megállapítását kérte a baleset okozását illető vádpontban is. Az ügyészség pedig az ítélet ellen a kapitány terhére, a részfelmentés miatt, illetve a büntetésének a súlyosításért fellebbezett. A kerületi ügyészség álláspontja szerint a férfi bűnösségét a vád szerint, 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt is meg kell állapítani, és így fogház helyett – halmazati büntetésként jelentősen hosszabb tartamú – börtönbüntetést kell kiszabni. Az ügyészség szerint a járművezetéstől eltiltás tartamát is emelni kell.
Az ügyészség az elsőfokú ítéletre is figyelemmel indítványozta, hogy a vádlott kerüljön letartóztatásba, ezt azonban a bíróság elutasította, és fenntartotta a férfi bűnügyi felügyeletét. Az ügyészség ez ellen a döntés ellen is fellebbezéssel élt.