A 2020 tavaszán a világjárvány kitörésének egyik európai gócpontjának számított tiroli Ischgl település lakóinak körében végzett átfogó kutatás bizonyítja a koronavírus-betegségen átesettek hosszú távú immunitását. Az erre vonatkozó tanulmány eredményeit csütörtökön tárta nyilvánosság elé az Innsbrucki Orvostudományi Egyetem.
Mivel az ischgl-i lakosság koronavírus-betegségen – igazoltan vagy vélhetően – átesett részénél már 2020 áprilisában vizsgálták, milyen mértékben termel a szervezetük antitestet, amely a későbbiekben megóvhatja őket egy esetleges további megbetegedéstől, a tiroli tudósoknak alkalmuk volt novemberben újra megvizsgálni az érintett populációt. A 900 emberen végzett kutatás eredménye azt mutatta, hogy a megszerzett immunitás még 7 hónap elmúltával is stabilan jelen van, a felmérésben részt vevők 90 százalékánál még mindig kimutatható volt az antitestek jelenléte.
Az áprilisi antitest vizsgálatokban az 1600 lakosú Ischgl település mintegy 80 százaléka, 1473 ember vett részt, és közülük mintegy 45 százalékban mutatták ki akkor az antitestek jelenlétét. Ebből következik, hogy a lakosság közel fele esetleg tünetmentesen, de átesett a betegségen. A novemberi vizsgálat kifejezetten azokra irányult, akik szervezetében már áprilisban is termelődött antitest, illetve olyanok is részt vehettek benne, akiknél ez akkor nem volt kimutatható, illetve az első felmérésben még nem vettek részt.
A kutatás célja volt, hogy megtudják, mekkora a lakosság átfertőzöttsége, milyen mértékben és meddig képesek a betegségen átesettek megfelelő immunválaszt kialakítani, és ezáltal hogyan reagálnak a járvány egy következő hullámára. Összehasonlító elemzésekből az is kiderült, hogy a koronavírus-járvány második, novemberi hulláma Ischgl lakosságát sokkal kevésbé érintette, mint Ausztria egészét, náluk elenyésző számban jegyeztek fel új pozitív eseteket, és súlyos lefolyású betegség is kevés volt. Ennek oka, hogy a betegségben korábban nagy számban átesettek megfelelő immunválaszt voltak képesek produkálni fél év elmúltával is.
Dorothee van Laer, az egyetem virológus professzora elmondta, a tanulmány eredményeiből az is következik, hogy a lakosság 40-45 százalékos – átoltottsága elegendő lehet ahhoz, hogy a társadalom egésze kellőképpen immunis legyen a koronavírussal szemben. Korábban ezt minimum 60 százalékosnak vélték.
Wolfgang Fleischhacker, az egyetem rektora kérte a közvéleményt, hogy az oltások hatékonysága és megbízhatósága, valamint az immunitás kialakulása körül zajló, az utóbbi időben felerősödött és minden szakmaiságot nélkülöző, átpolitizált viták helyett térjen vissza a tudományos megalapozottsághoz.
Ausztriában az elmúlt 24 órában 1967 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, ez jelentős növekedést mutat az előző napok adataihoz képest. A járvány kezdete óta 439 841 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma 1307, az intenzív kezelésre szorulók 258-an vannak. A fertőzés okozta betegség szövődményeibe az elmúlt napon 22-en haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 8312-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 416 431.