A mai napon díszközgyűlés keretében adták át a város elismeréseit: a Hódmezővásárhely Egészségügyéért, a Hódmezővásárhely Közszolgálatáért, a Hódmezővásárhely Nevelés-, és Oktatásügyének Szolgálatáért díjakat, valamint Pedagógus Életműdíjat. Ezeket tervezetten a Semmelweis-naphoz, a Köztisztviselők Napjához és a Padagósnaphoz kapcsolódóan adták át.
A Hódmezővásárhely Egészségügyéért díjat hárman vehették át:
Dr. Deák Gábor nem tudott jelen lenni a díszközgyűlésen, neki egy későbbi időpontban adják át a megérdemelt elismerést. 1941-ben Budapesten született és 1965-ben végzett a Szegedi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán. 1969 és 1999 között a vásárhelyi Erzsébet Kórház főorvosa, 1991-től a város körzeti és üzemorvosa. A szülészet-nőgyógyászat, a kórbonctan-kórszövettan és a háziorvostan szakorvosa.
Több évig a Frankel Leó Szakközépiskola egészségügyi tagozaton volt óraadó tanár, a nővérképzésben is részt vett. Diákjai nagyon szerették óráit, tisztelték szakmai tudását. Két gyermeke van, fia is az egészségügyet választotta hivatásául, urológus a Szegedi Urológiai Klinikán, lánya pedig jogász lett. Felesége is az egészségügyben dolgozott hosszú éveken keresztül, az Erzsébet Kórház sterilizálójának volt a vezetője. A most 81 éves Deák Gábor a világjárvány ideje alatt is folytatta gyógyító tevékenységét, 53 éve szolgálja Vásárhely lakosainak egészségét.
Dr. Rajcsányi András főorvos 1948-ban született Szegeden. A Radnóti Miklós Gimnáziumban érettségizett szülővárosában. 1973-ban végzett a Szegedi Orvostudományi Egyetemen. 1973. szeptember 11. óta Hódmezővásárhelyen dolgozik. Először körzeti orvosként kezdte meg munkáját, majd 2000-től háziorvosként folytatta. A mai napig a hódmezővásárhelyi Agyag utcai rendelőben végzi háziorvosi tevékenységét. 49 éve dolgozik az egészségügyben. Nyugdíjas kora ellenére a Covid járvány ideje alatt is helytállt, nem hagyta el az egészségügyet. Szakmáját tiszteli és szereti. Két gyermeke van, egy fia és egy lánya, leánya védőnőként dolgozik Szegeden. Dr. Rajcsányi andrás 49 éve szolgálja a vásárhelyi emberek egészségét.
Dr. Kováts Dénes kórházi főorvos 1954-ben született Hódmezővásárhelyen. A Bethlen Gábor Gimnáziumban érettségizett 1973-ban, majd ezt követően a Szegedi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán szerzett orvosi diplomát 1979-ben. 1983-ban tett szülészet-nőgyógyászat szakvizsgát, így szülészet-nőgyógyászat szakorvos. 1989-ben B (középfokú) szülészet-nőgyógyászati ultrahangos jártasságból vizsgázott, hiszen egyre nagyobb szerepet kapott az ultrahang az orvoslásban. Ő mindenképpen fejlődni kívánt a szakmájában. Az egyetemi diploma megszerzésétől a mai napig a vásárhelyi Erzsébet Kórház szülészet-nőgyógyász osztályán dolgozik. A járvány ideje alatt is mindvégig kitartott szakmája mellett. Felesége is az egészségügyben dolgozott hosszú éveken keresztül. Dr. Kováts Dénes 43 éve vigyázza, segíti a vásárhelyi nők egészségét.
A Vásárheélyi Televíziónak elmondta, azt nem számolja, hogy hány gyermeket segített világra ez idő alatt, de mindig öröm látni a boldog szülőket. Hogy telik az idő, az abból derül ki, hogy már azok a nők is anyukákká váltak, akik anno szintén az ő segítségével születtek meg. Azt is elmondta, nyugdíjba nem vonult, a pandémia alatt is teljes készültséggel látta el feladatát, mint szülész-nőgyógyász. Ez a szakterület akkor sem állhatott le.
Hódmezővásárhely Közszolgálatáért elismerésben részesült Pesti-Palócz Mihályné, nyugalmazott köztisztviselő. Hódmezővásárhelyen született. 1969. szeptember 15-én-én kezdte meg munkáját a Polgármesteri Hivatalban, ami akkor még Városi Tanács volt. Az iktatóba került. Közben 1984-ben a Frankel Leó Közgazdasági Szakközépiskolában, pénzügy-számvitel szakon vizsgázott és képesített könyvelő, vállalati tervező, statisztikus végzettséget szerzett. Kimagaslóan végezte munkáját 41 éven keresztül. Az iratok kezelésében meglehetősen nagy jártasságot szerzett, mindig lehetett rá számítani, segítőkész volt, a kollégái tudták, ha egy régi iratot kell kikérni, hozzá bizalommal fordulhatnak, ő biztosan elő tudja keresni. Rendkívüli memóriája okán sokszor emlékezett is az ügyekre. 2011-ig ugyanabban az irodában, az iktatóban dolgozott a Polgármesteri Hivatalban. Több, mint 40 éven keresztül példaértékűen végezte munkáját.
„Hódmezővásárhely Nevelés- és Oktatásügyének Szolgálatáért elismerésben részesült Ábrahám Györgyné dajka. Nyomdaipari Szakiskolában végzett kézi szedő/nyomdász szakon. Ezután kezdett el dolgozni először nyomdászként, majd 1994-ben dajkaként folytatta munkáját az azóta már bezárt Szántó Kovács János utcai Óvodában. A dajka szakképesítést munka mellett szerezte meg 1994-ben. 1995-ben került a Zrínyi Utcai Óvodába, ami ma a Hódmezővásárhelyi Égbőlpottyant Evangélikus Óvoda. Itt azóta is hűségesen szolgálja a városban a nevelés-oktatást segítő tevékenységet, meghatározó tagja az óvoda alkalmazotti közösségének. Tapasztalata, gyermekszeretete példát mutat a fiatalabb generációnak is. Munkáját mindig lelkiismeretesen végzi, megbízhatósága egyéb feladatkörökben is megmutatkozik – például tisztítószer és minimum higiéniai felelős, HACCP dokumentálás, napi ellenőrzési napló vezetésének felelőse. A gyermekek, munkatársak, szülők szeretik, tisztelik. 28 éve végzi példaértékűen munkáját az óvodában.
Maksa Zsuzsanna óvodapedagógus, óvodavezető-helyettes „Pedagógus Életműdíjat” kapott. A Bethlen Gábor Gimnáziumban érettségizett, majd a Szarvasi Óvónőképzőben folytatta tanulmányait nappali tagozaton. 1982-ben diplomája megszerzése után jelenlegi munkahelyén, a Hódmezővásárhelyi Oldalkosár utcai Óvodában kezdett el dolgozni óvodapedagógusként. Kötődése nagyon erős intézményéhez, hiszen ezen az első munkahelyén dolgozott 40 éven át.
1997-ben elvégezte a Kecskeméti Tanítóképző Főiskola tanító szakát, majd 2003-ban a Debreceni Egyetem Hajdúböszörményi Főiskolai Karán vezető óvodapedagógus-szakvizsgát szerzett. 2014-ben képzésen vett részt, mely lehetővé tette számára oktatói feladatok ellátását a dajkaképzésben. Mentori feladatokat, tevékenységeket végzett a hátrányos helyzetű csoportok, gyermekek fejlesztése érdekében. Munkájuk elismeréseként óvodájuk „Vöröskeresztes Bázisóvoda” címet nyert.
2016-ban kiemelkedő pedagógiai tevékenységéért oklevelet, 2013-ban Vásárhelyi Cigányságért Díjat kapott. Az óvodába járó gyermekeket, családokat mindig segítette, ösztönözte a tehetségek felfedezését és gondozását. Személyisége meghatározó volt az óvoda arculatának, és összetartó közösségének kialakulásában és megtartásában.
A Vásárhelyi Televíziónak elárulta, már kisgyerekként is erre a pályára készült, a gyermeki szemek, a gyermeki mosoly azóta is szakmájának legfontosabb része, ez mit sem változott azóta, hogy óvodapedagógus lett 1980-ban. A világ ennek ellenére változik, a mai gyerekek figyelmét már máshogy kell felkelteni, de a hivatását még mindig teljes erővel és lelkesedéssel űzi.
A díszközgyűlésen a vásárhelyi védőnők elismerő oklevelet kaptak és egy családi strandbelépőt, a Semmelweis nap alkalmából.
Műsort a Vásárhelyi Művészeti Díjjal kitüntett Aranykalász Népdalkör, Bátki Fazekas Zoltán operaénekes, valamint Paku András, a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium végzőse adott.