Orbán Viktor: Jövőre jobb lesz

Orbán Viktor miniszterelnök interjút adott a Magyar Nemzet című kormányközeli lapnak. A mondanivalók között túlsúlyban vannak a külföldi témák, de érdemes mód, ezúttal rákérdeztek a magyar gazdaság állapotára és Magyar Péterre is, akinek a nevét a miniszterelnök most sem ejtette ki, legalábbis nem került leírásra. A legfontosabb mondanivalókból szemezgetünk most. Lapszemle.

– Aggódik a gazdaság állapota miatt, de elmondása szerint van olyan év, amikor az is siker, ha életben maradunk, az is jó, ha nem csúszunk vissza. A háborús évek ilyenek. A miniszterelnök szerint kibekkelte ezt a három háborús évet, és nem veszítettük el a sikeresség esélyét.

– Az uniós elnökséget emlékezetesnek ítéli, és Nicolas Sarkozy jó tanácsait fogadta meg, aki azt mondta, a magyaroknak el kell dönteniük, hogy bürokratikus vagy politikai elnökséget akarnak. Ennek mentén égető kérdések vannak az asztalon, és ő, a tanácsnak megfelelően azokat akarta megoldani. Az első a háború. Ha politikai EU-elnökséget viszünk, mondta, akkor a békével és a békemisszió­val kell kezdeni, a második a schengeni bővítés, a harmadik a Nyugat-Balkán ügye, a negyedik pedig Európa tönkremenő gazdasága. Szerinte ezekben a témákban rendszeres támadásoknak van kitéve. (Bár korábban, persze nem saját hibából, a békemissziót ő is kudarcnak nevezte- B.T.)

– A miniszterelnök aggódik a közbeszéd állapota miatt, amiről nem ők tehetnek, hanem az ellenzék, akikkel nem akart foglalkozni, de a mostanihoz képest, mondja, Gyurcsány egy Adenauer (jelentsen ez bármit is, de talán a német politikus államfői nagyságára utalhatott – B.T.). Az szerinte biztosan jó az országnak, ha a politikai viták tényekről és fontos dolgokról szólnak, lehetőleg intelligens módon és megoldásokat felkínálva. De jelenleg hőbörgést lát, persze csak az ellenzéki oldalon. Szerinte Brüsszel most őt és ezt a stílust jelölte ki. Beszélt a szuverenitásról, hogy Magyarország jól tette, hogy 2010-ben levált a Brüsszel által diktált útról, legyen szó a gazdaságról, a vakcinákról vagy a háborúról.

– A háború 2025-ben véget ér. Vagy úgy, hogy sikerül béketárgyalással lezárni, vagy úgy, hogy az egyik harcoló fél megsemmisül.

– Bizakodjunk, a háború miatt három nehéz éven vagyunk túl, inflációval és mindennel együtt, de jövőre jobb, sőt, fantasztikus lesz.

Forrás: Magyar Nemzet

Európai UnióévértékelőGyurcsány FerencMagyar PéterOrbán Viktorországértékelőuniós elnökség