Bár reggel, a Kossuth Rádiónak adott szokásos pénteki napindító interjújában még amellett érvelt Orbán Viktor miniszterelnök, hogy miért nincs szükség a felsőoktatási intézmények mellett az általános- és középiskolák bezárására a vuhani koronavírus-járvány terjedésének megelőzése szempontjából, késő estére már másképp döntöttek. Valamivel este tíz előtt Facebook-videóban jelentette be, amiről mint mondta, hamarosan rendelet formában is meg fog jelenni,
miszerint hétfőtől, azaz március 16-tól tanterven kívüli digitális munkarend lép életbe, a diákok nem mehetnek be az iskolába, csak az igazgatók.
Saját eszközről otthonról is
Az iskolákat be fogják zárni – ahogyan azt korábban sok ország megtette, és idehaza is nem kevesen kérték -, a tanárok folytatják a tanítást, de digitális eszközökön keresztül, ennek lebonyolítására az oktatási államtitkártól a jövő héten módszertani ajánlásokat kapnak. Akinek van arra alkalmas eszköze, az otthonról tud ebbe majd bekapcsolódni, akinek nincs, az bemehet az iskolába, és használhatja az ottaniakat, de így sem találkozik fizikailag a tanárokkal.
Orbán arról beszélt: egyébként is tervezték kiépíteni ezt az infrastruktúrát, bár jövőre szerették volna bevezetni. Mint mondta, most kényszerből ezt előre hozták, így „lehet, hogy kicsit” döcögni fog, de szerinte ez még mindig jobb, mint ha leállna a tanítás, mert így úgy számolnak, hogy rendben le tudnak majd menni az érettségi vizsgák.
Mint mondta, ha kell, tudnak kiscsoportos gyermekmegőrzést szervezni, de ha lehet, a gyerekek inkább maradjanak otthon. Ugyanakkor hozzátette: a gyerekekre ne a nagyszülők vigyázzanak, mert az időseket kifejezetten veszélyezteti a koronavírus.
Szigorítás és eszközvásárlások
A miniszterelnök emellett azt is bejelentette, hogy Irán, Dél-Korea, Kína és Olaszország után Izraelből is beutazási tilalom lesz érvényben. A miniszterelnök ezt azzal indokolta, hogy az újonnan megbetegedettek között vannak, akik Izraelből érkeztek.
A miniszterelnök arról is beszélt: a laborkapacitás több ezer mintavételre elegendő. Rendelkezésre áll 22 millió pár kesztyű, 1,2 millió sebészmaszk, és érkezik további 1 millió műtéti sebészmaszk. Van továbbá 2-2 ezer lélegeztető és altató gép. Vagyis sok tízezer megbetegedés esetén is elegendő az ellátás – közölte a kormányfő, hozzátéve, hogy újabb gépek beszerzéséről is intézkedtek.
Tíz akciócsoport
A védekezés, kárenyhítés, és utána a gazdaság újraindítása érdekében tíz munkacsoportot állított föl a miniszterelnök:
- Az oktatási akciócsoportot Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár vezeti. Ezen akciócsoport első javaslata volt az iskolák bezárása és a digitális tanrend bevezetése.
- Egy járványügyi mobil-konténerkórház felépítését is elrendelték, ennek felelőse Tóth Tamás.
- A létfontosságú vállalatok biztonságáért felelős akciócsoportot Benkő Tibor honvédelmi miniszter vezeti.
- A nemzetközi koordinációért felelős akciócsoport élén Menczer Tamás tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkár áll,
- míg a kommunikációs akciócsoportot Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár vezeti.
- A rendkívüli jogrendért felelős akciócsoportot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter,
- a pénzügyi akciócsoportot Varga Mihály pénzügyminiszter,
- míg a gazdaság újraindításáért felelős akciócsoportot Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter vezeti – ismertette a kormányfő, hangsúlyozva: a gazdaság hamarosan megáll, és újra kell indítani.
- Felállt továbbá Jakab Ferenc vezetésével egy koronavírus-kutatócsoport is, amely gyógyszer- és vakcinafejlesztésért felel.
- Van továbbá egy határellenőrzési akciócsoport, amelyet Balogh János országos rendőr-főkapitány vezet.
(via MTI)