A miniszterelnök az Uniót és a szankciókat okolja az elszabadult árakért.
Orbán Viktor szerint a konfliktus nem csak a frontokon, hanem a gazdaságban is zajlik. Az egyik az energia területe, a másik harc a munkaerőpiacon lesz majd, mert minden előrejelzés arra utal, hogy Európa recesszióba sodródik.
Orbán Viktor elmondta, hogy az áram ára ötszörösére, a gáz ára a hatszorosára emelkedett az utóbbi időben. A miniszterelnök szerint az lenne a legfontosabb, hogy Brüsszelben belássák, hogy tévedés történt és a szankciós politika sokkal jobban sújtja Európát, mint az oroszokat.
Azt gondolták, hogy a szankciókkal lerövidíthető a háború, de ennek is épp az ellenkezője jött be – mondta. Lesz olyan ország, ahol nem lesz gáz és lesz ahol nagyon magas lesz az ára. Magyarország az utóbbiba tartozik, a kérdés az hogy az árakat mennyire tudjuk majd elviselhető szinten tartani.
Elmondta, hozzá kellett nyúlni a rezsicsökkentéshez úgy, hogy az átlag felett fogyasztóknak az átlag feletti részre piaci árat kell fizetnie, vagy meg kell próbálnia beleférnie az átlagfogyasztásba. A miniszterelnök szerint erre a döntésre azért volt szükség, mert ellenkező esetben a teljes rezsicsökkentés veszélybe került volna.
A rezsicsökkentéssel kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette: a kormány úgy döntött, hogy rendelkezik a pontos számokról. Magyarországon az átlagos havi fogyasztás a villamosenergia tekintetében 210 kilowattóra per hónap, földgáz tekintetében pedig 140 köbméter egy hónapban. Nyugaton a teljes rezsiár kisebb hányadot képvisel az emberek havi fizetésében, mint hazánkban, ahol a rezsi nemhogy a jövedelem harmadát, de akár a felét is elviszi.
Kijelentette azt is, a baloldal sohasem támogatta a rezsicsökkentést, de ők továbbra is meg akarják védeni.
Úgy vélte, fegyverszünetre, majd béketrágyalásokra van szükség, mert erre a gazdasági bajra csak a béke jelent megoldást.